Termin:
Miejsce: Kino "Echo". Gołębia 1, 63-200 Jarocin.


Z cyklu „Wystawa na ekranie” w jarocińskim kinie będzie można obejrzeć kolejny film dokumentalny pt. „Degas. Umiłowanie perfekcji” - w ramach projektu B.U.S. do Kultury.

Edgar Degas był wybitnym francuskim malarzem i rzeźbiarzem wyróżniającym się wielkim talentem rysowniczym. Pomimo że przyjaźnił się i wystawiał swoje prace wspólnie z impresjonistami, zachował własny styl, który sam nazwał realizmem. Degasa fascynowały wszelkie przejawy współczesnego życia. Jak trafnie ujął to Zdzisław Kępiński w książce „Impresjonizm”, jego ambicją było „ukazać kulisy Paryża”. Był więc tam, gdzie bywali Paryżanie: w kawiarniach, na koncertach, na wyścigach konnych. Jego ulubionym tematem były skromne warsztaty prasowaczek oraz tonące w półmroku sklepy modystek,  a nade wszystko fascynujący świat tancerek baletu. Artysta spędzał niezliczone godziny za kulisami Opery Paryskiej, robiąc szkice, czasem też fotografując tancerki. Uwiecznił je praktycznie wszędzie i w każdej pozycji: na scenie, za kulisami, w garderobie oraz w sytuacjach prywatnych, czasem intymnych. Mawiał: „nazywają mnie malarzem tancerek, nie rozumiejąc, że są one dla mnie tylko pretekstem do malowania pięknych tkanin i oddawania ruchu”.

Film, który będzie można zobaczyć w kinie „Echo”, opowiada fascynującą historię nieustannego dążenia Degasa do doskonałości, przez eksperymentowanie z nowymi technikami. Odkrywa najróżniejsze obszary twórczości artysty - od rysunku i pasteli poprzez malarstwo sztalugowe do rzeźby.

Czwartek  16 stycznia, godz. 19:00, Kino Echo

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Wydarzenia

Na skróty

videojarocin

Materiały wideo