Termin:
Miejsce: Kawiarnia Filmowa. Gołębia, 63-200 Jarocin.


Wstęp wolny.

Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprasza na piąte spotkanie ze sztuką z cyklu "Kobiety i historia sztuki'. Odbędzie się ono w czwartek, 10 stycznia o godzinie 17.00 w Kawiarni Filmowa.

Spośród grona artystek, tworzących na przełomie XIX i XX wieku na szczególną uwagę zasługuje Natalia Gonczarowa, określana mianem szarej eminencji rosyjskiej awangardy XX wieku. " Jak pracowała Natalia Gonczarowa? Po pierwsze - zawsze, po drugie - wszędzie, po trzecie - wszystko. Wszystkie tematy, wszystkie rozmiary, wszystkie sposoby realizacji (olej, akwarele, tempery, pastele, ołówek, kredka, węgiel ), wszystkie obszary sztuki, za wszystko się zabiera. (...) Cierpliwie, spokojnie, uparcie, dzień za dniem, pociągnięcie za pociągnięciem.(...) Kończyć o Gonczarowej trudno. Bo gdzież ona się kończy? (...) Tak o artystce pisała rosyjska poetka Marina Cwietajewa.

 Niezwykłą osobliwością artystyczną w świecie sztuki była Sonia Delaunay, malarka paryskiej bohemy, która zamieniła farby i pędzle na igłę i kolorowe jedwabie. W swoich poszukiwaniach twórczych i dążeniu do syntezy wszystkich sztuk, stworzyła własny świat geometrycznej awangardy oraz barwnej kompozycji. Dziś inspirują się jej pracami zarówno młodzi malarze, jak i projektanci, designerzy, a nawet twórcy reklam.

Szczególne miejsce w kręgach artystycznych dwudziestowiecznej sztuki zajmuje amerykańska malarka Georgia O`Keeffe, która odegrała niezwykłą rolę w rozwoju modernizmu, i której wizja i dzieła pomogły ukształtować sztukę abstrakcyjną Ameryki. Postać kultowa, feministyczna ikona sztuki i historii sztuki. Świadomie prezentowała siebie i swoją sztukę, tak by ukazywać swoją niezależność, inteligencję, hart ducha, cechy które określały ją jako kobietę, wartości, w które wierzyła. W tym samym czasie w Polsce tworzy Zofia Stryjeńska - "artystka totalna, która życie rodzinne spaliła na ołtarzu sztuki". Swoją pozycję musiała okupić ciężką pracą i wielkimi poświęceniami. Malowała w charakterystycznym stylu, który wpisywał się w panujące wówczas w Europie art. deco. Nazwano ją księżniczką polskiego malarstwa i boginką słowiańską. Była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zawiść, zaznała wielkiej sławy i nędzy. By dowiedzieć się więcej o życiu i twórczości niezwykłych kobiet - wielkich artystek przyjdź na spotkanie.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Gminny program WYMIE PIEC

Wydarzenia

Na skróty

videojarocin

Materiały wideo