Termin:
Miejsce: Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie. Poznańska 2, 63-200 Jarocin.


BILETY: Bilety: 20 zł w przedsprzedaży / 25 zł w dniu koncertu do nabycia w Spichlerzu Polskiego Rocka. Można dokonać również rezerwacji biletów telefonicznie 698 166 598 lub mailowo spichlerzpolskiegorocka@gmail.com

Oczi Cziorne to zespół założony pod koniec lat 80. i uznawany za legendę Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej oraz ewenement na polskiej scenie muzycznej. Oczi Cziorne powstały na przekór utartym schematom jako zespół, w którym to kobiety nie tylko śpiewają, ale też komponują, piszą teksty i grają na instrumentach. Przez wiele lat Oczi Cziorne występowały wyłącznie w damskim składzie, zwiedziły z koncertami wiele miast Polski i zagranicą. Grały na Festiwalu w Opolu, Sopocie, nawet na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Zdobyły I nagrodę jako najlepszy zespół żeński na Festiwalu „Miss Rock Europe ‘90” w Kijowie.
Przez cały okres funkcjonowania grupy dziewczyny kilkakrotnie kończyły i na nowo rozpoczynały swoja działalność, jak to kobiety. W momentach przerw grały w innych zespołach, podróżowały, rodziły dzieci, pracowały. Przez lata kilkakrotnie zmieniał się skład zespołu, aż w pewnym momencie panie postanowiły podeprzeć się na „męskim ramieniu” i zaprosiły do współpracy panów. Z zespołem współpracowali: perkusiści - Tomasz Unrat, Tomasz Sowiński, basista Wojtek Mazolewski, saksofonista Mikołaj Trzaska, trębacz Antoni „Ziut” Gralak, krakowski poeta Marcin Świetlicki. 
W 2001 r. Oczi Cziorne nagrały swoją debiutancką płytę. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i słuchaczy oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Nowa Twarz Fonografii.
Oczi Cziorne – „smutne kobiety”, „legendarna formacja”, „pierwszy polski girls-band” czy też „legenda trójmiejskiej sceny niezależnej”. Nieważne jak były nazywane. Ważne, że niespokojne dusze ciągle nie pozwalają im powiedzieć dość. Po kilkuletniej przerwie wzięły udział we wspominkowym koncercie Alternatywnej Sceny Gdańskiej w ramach festiwalu Metropolia jest Okey w grudniu 2010 r. w Gdyni. W listopadzie 2011 r. zagrały na Festiwalu Kobiecej Twórczości „Kobieca Transsmisja” w Krakowie. I okazało się, że to znowu nie koniec…, że Paniom pomysłów nie brakuje i w 2014 r., dzięki finansowemu wsparciu przyjaciół i fanów zespołu, ukazała się druga płyta Oczi Cziorne, zatytułowana „AOEIUX”. Akcja crowdfoundingowa udowodniła, że Oczi Cziorne, niezmiennie od lat, mają swoich wiernych fanów zarówno z czasów Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej jak i młodych wielbicieli muzyki Oczu. A jest to muzyka niezwykła, można w niej usłyszeć jazz, swing, barowo-kabaretowe melodie, z towarzyszeniem poetyckich i niebanalnych (czyli dość rzadko spotykanych we współczesnej polskiej muzyce) tekstów. To kobieca muzyka nie tylko dla pań!

Oczi Cziorne obecnie tworzą:
Jowita Cieślikiewicz – fortepian, keyboard
Anna Miądowicz – flet, wokal
Maja Kisielińska – wokal,
Ewa Hronowska- wokal,
Maciej Jeleniewski – bas
Michał Gos – perkusja

SIKSA to laska z misją, za którą jej nienawidzą. Jeśli masz perfidny, wstydliwy sekret, coś czego nigdy nie wymówisz na głos… to ONA już o nim wie. Jest jak kolumna z pytaniami w „Bravo” w kształcie współczesnej Polski. SIKSA to rollercoaster/perfo-punk absolutny, dzięki któremu przypominasz sobie, dlaczego jako dzieciak chciałeś być dorosły i dlaczego jako dorosły chcesz znowu być gówniarzem. SIKSA to infantylny i aspołeczny koszmar ze scen punkowych, teatralnych i literackich. Być może koncert, być może monodram, z pewnością nie projekt, ale na pewno „wyborna” zabawa i gonitwa myśli. Pyskata literatura krzyczana do wulgarnych pochodów basowych wypluwana tu i teraz przez nie-aktorkę i nie-muzyka… A jeśli Polska kultura jest ciastem to SIKSA jest bulimiczką. I najważniejsze: SIKSA jest śmiertelnie poważna. SIKSA to Hymn Miłości. Zawsze chciałeś poznać, ale mama Ci nie pozwoli, człowieku.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Jarocin dla Niepodleglej

Wydarzenia

Na skróty

videojarocin

Materiały wideo