Termin:
Miejsce: Kawiarnia Filmowa. Gołębia, 63-200 Jarocin.


Stowarzyszenie JAROCIN XXI zaprasza na dziesiąte, ostatnie spotkanie z cyklu „MALARSTWO POLSKIE. Największe dzieła i ich twórcy”. Wykład poświęcony twórczości Nikifora odbędzie się 7 czerwca, o godzinie 17.00, w kawiarni Filmowa.

Nikifor - prawdopodobnie Epifaniusz Drowniak uznawany jest dziś za jednego z najgenialniejszych malarzy prymitywistów świata. Większość swego życia wiódł w skrajnej nędzy i izolacji. głównie z powodu upośledzenia słuchu i wady wymowy, która uniemożliwiała mu porozumiewanie się z otoczeniem. Owładnięty pasją malarską, pewny własnego talentu, swoją twórczość traktował niesłychanie poważnie - codziennie wychodził na krynicki deptak i malował. Malarstwo było dla niego jedynym sposobem komunikowania się ze światem i wyrażania genialnej wrażliwości.

Swoje prace rozdawał za groszową jałmużnę. Przez długie lata nie było go stać na zakup materiałów malarskich, tworzył więc na makulaturze, pudełkach po butach, papierosach, starych plakatach, drukach sądowych, jednostronnie zapisanych kartkach z zeszytów szkolnych. Warsztat malarski Nikifora był przenośny, mieścił się w drewnianej walizeczce, która zawierała kilka pudełek ze szkolnymi akwarelami, trochę ołówków, kredek i pędzli, a także pieczęcie: kilkanaście, różnych wzorów i wielkości, wszystkie wykonane według jego własnej instrukcji. Z tej ,,przenośnej" pracowni wyszło kilkadziesiąt tysięcy prac.

Malarstwo Nikifora ma swoich wielbicieli jak i przeciwników. Niektórzy patrzą na nie przez pryzmat naukowy, zaliczając je do czołówki sztuki zwanej naiwną, dla innych jest po prostu urokliwą twórczością wynikającą z potrzeby serca i ducha. Większość zgodnie jednak twierdzi, że Nikifor obdarzony był ,,fenomenalną intuicją malarską", wyjątkową pamięcią wzrokową i wrażliwością kolorystyczną.

Pod koniec życia, dzięki pomocy państwa Banachów , Nikifor  dostąpił zaszczytu wystawienia swoich obrazów w galeriach na całym świecie, w Paryżu, Amsterdamie, Brukseli, Izraelu. Potem przyszła kolej na Bazyleę, Wiedeń, Rzym, Sztokholm, Hanower, USA.

                                                               


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Jarocin dla Niepodleglej

Wydarzenia

Na skróty

videojarocin

Materiały wideo