Termin:
Miejsce: Kawiarnia Filmowa. Gołębia 1, 63-200 Jarocin.


Wstęp wolny.

Stowarzyszenie JAROCIN XXI zaprasza na piąty wykład z cyklu „Malarstwo polskie. Największe dzieła i ich twórcy”, poświęcony Oldze Boznańskiej. Spotkanie odbędzie się 4 stycznia ,o godzinie 17.00, w Kawiarni FILMOWA - Kino ECHO.

Malarstwo Olgi Boznańskiej nie wpisywało się jednoznacznie w żaden nurt artystyczny swoich czasów. Artystka była wierna przede wszystkim własnej, genialnej intuicji i niezwykłej wrażliwości. Bez żadnej maniery, przy użyciu inteligentnych, oszczędnych środków malarskich uzyskiwała efekt niezwykle silnej, skondensowanej ekspresji. Jej wrażliwość na kolor przyrównywano do słuchu absolutnego „Boznańska była mistrzynią kolorystyki powściągliwej, mistrzynią malarskiej szarości i tonów zgaszonych, a malarstwo jej nie można w żaden sposób łączyć z symbolizmem czy dekadentyzmem " – podkreślała Maria Rzepińska, historyk i krytyk sztuki.

Boznańska pozostawiła ponad trzy tysiące obrazów, z czego większość stanowią portrety. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów jest „Dziewczynka z chryzantemami”. Portret emanuje nastrojem zamyślenia, smutku tajemnicy i niedopowiedzenia. Artystka całym sercem oddawała się sztuce. W jednym z listów napisała: ,, (...)w chwili kiedy nie będę mogła więcej malować powinnam przestać żyć.". Jej obrazy są ciche, smutne i nastrojowe i właśnie w atmosferze smutku, melancholii i tajemniczości tkwi ich prawdziwość i piękno.

Kolejny wykład w ramach cyklu „Malarstwo polskie. Największe dzieła i ich twórcy” poświęcony będzie Władysławowi Podkowińskiemu, artyście, który już za życia otoczony był legendą malarza tragicznego.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Jarocin dla Niepodleglej

Wydarzenia

Na skróty

videojarocin

Materiały wideo