Termin:
Miejsce: Kawiarnia Filmowa. Gołębia, 63-200 Jarocin.


Wstęp wolny.

Stowarzyszenie JAROCIN XXI zaprasza na drugi wykład z cyklu " Kobiety i historia sztuki", poświęcony malarkom i rzeźbiarkom XVII i XVIII wieku. Spotkanie odbędzie się 4 października o godzinie 17.00 w Kawiarni Filmowa.

Artystki tworzące w tym okresie często pozostawały w cieniu mężczyzn, jak na przykład Judith Leyster. Była uczennicą Fransa Halsa, jednego z największych mistrzów holenderskich. Od niego przejęła swobodny, dynamiczny i pełen emocji styl. Często jej nielicznie sygnowane obrazy przypisywano Halsowi, który namalował stosunkowo niewiele, bo zaledwie 200 płócien. Dopiero w XIX wieku odkryto prawa autorskie artystki i oddano sprawiedliwość i szacunek jej talentowi. Dziś o jej dzieła ubiegają się największe kolekcje świata. Innym artystkom udało się wyjść po za ramy, w których zwykle pozostawały kobiety i stworzyć swój własny styl, dorównując, a nawet przewyższając poziom twórczości swoich męskich kolegów. Na szczególną uwagę zasługuje szwajcarska artystka, Angelika Kauffmann, jedna z najwybitniejszych malarek XVIII wieku. Podziwiana w europejskich stolicach zyskała przydomek "kobiecego Rafaela sztuki".
Płótna Angeliki Kauffmann eksponowane były obok obrazów dawnych mistrzów takich jak; Tycjan, Rubens czy Rembrandt.
Artystka doczekała się uznania za życia dla swojej twórczości, malując na zamówienie dla cesarzy i królów, w tym dla Stanisława Augusta. Zapraszamy na spotkanie ze sztuką, tworzoną przez utalentowane i wyjątkowe kobiety.

Komentarze

Wspierane przez Disqus
Gminny program WYMIE PIEC

Wydarzenia

Na skróty

videojarocin

Materiały wideo