Od dnia 1 lipca na wybranych osiedlach, administrowanych i zarządzanych przez Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, wdrożony zostanie pilotażowy program dotyczący zbiórki odpadów BIO-kuchennych w zabudowie wielorodzinnej.

Program zostanie wdrożony na wybranych osiedlach: przy ul. Głównej 38a 38b, 38c w Siedleminie, ul. Siedlemińska 40,42 w Jarocinie, osiedlu Serafina Niedbały 2, 4 oraz  os. Konstytucji 3 Maja 38. 
Dostarczone na teren osiedla brązowe pojemniki wraz z końcem czerwca służyć będą do zbiórki odpadów BIO-kuchennych. Odpadki należy wrzucać luzem, zakazuje się wrzucania odpadów w  torebkach foliowych. Segregowanie odpadów biodegradowalnych niesie ze sobą wiele korzyści np. ponowne wykorzystanie surowców wtórnych pozwala zmniejszyć masy odpadów na składowiskach, pozwala wyprodukować nawóz do nawożenia gleby, pozwala na produkcję energii elektrycznej i cieplnej z produkowanego biogazu, zmniejsza emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Pojemniki w trakcie trwania programu pilotażowego opróżniane będą w zależności od stopnia zapełnienia, co szacowane jest na co 3-4 dni. 

Co wrzucamy do brązowego pojemnika?

- kwiaty, resztki kwiatów ciętych i doniczkowych

- owoce i warzywa z ogrodów, resztki z żywności

- obierki z owoców i warzyw

- przeterminowane owoce i warzywa

- skorupki jaj

- fusy po kawie

- zużyte ręczniki papierów i chusteczki higieniczne 

 

Czego nie wrzucamy do brązowego pojemnika?

- surowego mięsa i kości

- odpadów zielonych: liści, trawy i gałęzi

- odchodów zwierzęcych, trocin i piasku z kuwet

- kamieni

- popiołu

- ziemi

- szkła, ceramiki, porcelany

- płynnych odpadów kuchennych

- pampersów

- woreczków, opakowań foliowych i innych tworzyw sztucznych

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia