Otwarcie Kamienicy Kultury, w której mieścić się będzie Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin filia nr 1, odbędzie się w środę 20 listopada. Po uroczystości zaplanowano zwiedzanie budynku. Dla gości zaśpiewa także Michał Kowalonek.

Działania związane z adaptacją Kamienicy na Rynku pod numerem 17 rozpoczęły się w kwietniu 2017 roku. To wtedy, dzięki negocjacjom przeprowadzonym przez burmistrza Jarocina, Adama Pawlickiego z SHP „Zgoda” i późniejszej decyzji Rady Miejskiej w Jarocinie, biblioteka stała się właścicielką budynku.

500 tys. zł na zakup kamienicy, pochodziło z budżetu Gminy Jarocin. Starania o dofinansowania inwestycji zakończyły się sukcesem. Pozyskano na ten cel 1.350.000 zł z Instytutu Książki i 156.738 zł z WFOŚiGW. Łączny koszt inwestycji zamknie się kwotą 4 mln zł.

Kamienica Kultury, to nowa siedziba filii nr 1 „Pod Ratuszem”. Na parterze znajduje się wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych oraz kącik zabaw dla dzieci, tak, by rodzice mogli spokojnie wybrać książki (nie będzie to jednak biblioteka dla dzieci, bo taka – od wielu lat - istnieje w Pałacu Radolińskich). Swoje miejsce znajdzie tutaj także Punkt Informacji Turystycznej.

Na pierwszym piętrze zlokalizowane są dwie sale: komputerowa, która będzie wykorzystywana na kursy dla dorosłych, a także zajęcia dla młodzieży oraz mała salka konferencyjna na 10-15 osób. Na tym samym poziomie umiejscowiona jest także sala przeznaczona na mniejsze spotkania i koncerty.

Przestrzeń drugiego piętra – to królestwo młodzieży. Dzięki konsultacjom społecznym przeprowadzonym z mieszkańcami okazało się, że właśnie takiej przestrzeni przeznaczonej dla młodych ludzi najbardziej w Jarocinie brakuje. W tym miejscu młodzież będzie mogła realizować swoje pasje na różnego rodzaju warsztatach, a także - po prostu, zwyczajnie się spotkać, żeby spędzić ze sobą czas. Całości dopełni taras na dachu kamienicy, który będzie także wykorzystywany na działania kulturalne.

Uroczyste otwarcie Kamienicy Kultury z nową siedzibą biblioteki zaplanowano na środę 20 listopada o godz. 16.30. Zapraszają: burmistrz Jarocina – Adam Pawlicki oraz dyrektor BPMiG Jarocin – Agnieszka Borkiewicz. Po części oficjalnej oraz zwiedzeniu budynku odbędzie się koncert Michała Kowalonka (byłego wokalisty Myslovitz).


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia