Oddane do użytku zostały wyremontowane pomieszczenia biblioteki w Mieszkowie. Dzięki dofinansowaniu z Instytutu Książki filia ta zyskała zupełnie nowe oblicze – m. in. wymieniono tu instalację grzewczą, usprawniono instalację elektryczną, pomalowano ściany, założono nowe wykładziny oraz zakupiono regały biblioteczne.

- Cieszę się, że remont biblioteki udało się zakończyć przed rozpoczęciem roku szkolnego. A tym bardziej, że udało się go wykonać w roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W końcu w mieszkowskiej bibliotece mieści się izba pamięci tego zwycięskiego zrywu i wybitnego człowieka, który się tam urodził – gen. Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy powstania – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. Włodarz nie kryje radości z jaką otwierał odnowioną książnicę. - Przy wysiłku całego zespołu dyrektor Agnieszki Borkiewicz i przygotowaniu wniosku o zewnętrzne dofinansowanie udało się zdobyć 1.500.000 zł darmowych środków – wskazuje. 1.350.000 zł z puli, o której wspomina włodarz to pieniądze przeznaczone na kamienicę Rynek 17, gdzie powstaje nowoczesna biblioteka. Nowa filia zostanie oddana do użytku w 2019 roku.  Pozostałe 150.000 zł zostało wydatkowane na remont biblioteki w Mieszkowie, która wymagała wymiany wyposażenia, biblioteki w Golinie, gdzie na ściany wdał się grzyb oraz Biblioteki Głównej w Pałacu Radolińskich. Prace w fili w Golinie już zostały zrealizowane, a w filii mieszczącej się w Pałacu Radolińskich potrwają do października. Trwa tu remont  czytelni i magazynu.  

Remont Biblioteki w Mieszkowie sfinansowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 oraz przy finansowym wsparciu Gminy Jarocin. - Burmistrz zawsze mówi: „Jeżeli pozyskacie pieniądze, my do każdej zewnętrznej złotówki dodamy swoją”. Muszę powiedzieć, że tak jest. Kiedy piszemy projekty, zawsze z samorządu dostajemy fundusze na wkłady własne – podkreśla Agnieszka Borkiewicz. Dyrektor biblioteki równocześnie wskazała, jak istotna jest współpraca gminy z instytucjami kultury i podziękowała za współdziałanie także Barbarze Krysztofiak-Jurek, sołtysce Mieszkowa oraz Marlenie Naklickiej, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mieszkowie, w której budynku mieści się wyremontowana filia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jarocinie.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia