"Bogusław. Krótka historia" to 28-stronicowe, bogato ilustrowane wydawnictwo na temat Bogusławia, który niegdyś był podjarocińską wsią z dwoma tartakami, gazownią, oberżą i... browarem. Dziś jest jednym z jarocińskich osiedli. Publikacja powstała w ramach Jarocińskiego Budżetu Obywatelskiego dla Osiedli na rok 2016.

W ramach projektu "Bogusławki 2016", zgłoszonego do Jarocińskiego Budżetu Obywatelskiego na 2016 r. przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego została wydana 28-stronnicowa publikacja o historii Bogusławia. Autorką tekstu jest historyczka  Ilona Kaczmarek z Muzeum Regionalnego w Jarocinie i stowarzyszenia im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego.

Z wydawnictwa można się dowiedzieć się, że niegdyś Bogusław obejmował obszar, na którym dziś znajdują się ulice Ceglana, Zaciszna, całe osiedle Kopernika, jedna ze stron al. Niepodległości  i ul. Poznańska, a także zespół pałacowo-parkowy.  Dlatego też w "Krótkie historii" wspominane są dwa tartaki zbudowane za obecnym wiaduktem kolejowym przy al. Niepodległości, gazownia przy ul. Poznańskiej, ale też oberża "Krakowska" znajdująca sie w budynku... Banku Spółdzielczego. W okresie międzywojennym aż dwanaście lat zajęło włączanie Bogusławia do granic miasta. "Właściciel obszaru dworskiego jak i reszta mieszkańców Bogusławia oraz znajdujące się tam przedsiębiorstwa […] jak cegielnia, tartaki, Rolnik, Bank Ludowy, fabryka papy itp. korzystając od dawna z całego szeregu udogodnień miejskich jak drogi, ulice, z zakładów użyteczności publicznej jak wodociągi, kanalizacja, gazownia, elektrownia, ze szkół i straży pożarnej - nie dając miastu nic w zamian" - uzasadniały swoje starania ówczesne władze miasta. Dopiero 82 lata temu Bogusław znalazł się w granicach Jarocina, o czym zaświadcza zamieszczone w publikacji rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z kwietnia 1934 r. A kiedy pierwszy raz w źródłach pisanych był wzmiankowany Bogusław? Aż 620 lat temu - w 1396 r. i o tym też można dowiedzieć się z "Krótkiej historii".

Zarówno przygotowanie tekstu, jak i praca edytorska oraz skład zostały wykonane w ramach wolontariatu. W ramach JBO pokryte zostały jedynie koszty druku. Projekt "Bogusławki 2016" uzyskał także wsparcie finansowe Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Jarocinie.

Wydawnictwo ukazało się w nakładzie 300 egzemplarzy. Od 22 grudnia będzie można je otrzymać nieodpłatnie w bibliotece w Pałacu Radolińskich w godz. 8.00-18.00.  - Chcieliśmy, aby publikacja była takim drobnym prezentem świątecznym dla mieszkańców Bogusławia - mówi autorka Ilona Kaczmarek ze Stowarzyszenia im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego.  


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia