W ostatnim czasie wrócił temat wznowienia ruchu pasażerskiego na trasie Leszno-Gostyń-Jarocin. Samorządowcy miast i gmin leżących wzdłuż szlaku kolejowego wystąpili o uruchomienie połączeń, pisząc list do Ministra Infrastruktury. Pod pismem o reaktywację linii podpisał się m.in. burmistrz Jarocina – Adam Pawlicki.

Połączenie pasażerskie na trasie Leszno - Gostyń – Jarocin po raz pierwszy zlikwidowano w 2004 roku, ale po kilku miesiącach zostało reaktywowane, zwiększano nawet liczbę kursów obsługiwanych szynobusami. W czerwcu 2011 roku obsługę pociągów na linii przejęła samorządowa spółka Koleje Wielkopolskie. Od 1 marca 2012 roku pociągi z Leszna (przez Kąkolewo) do Gostynia zaprzestały kursów. Taka była decyzja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

W ostatnim czasie powrócił temat wznowienia ruchu pasażerskiego na trasie Leszno-Gostyń-Jarocin. Samorządowcy miast i gmin leżących wzdłuż szlaku kolejowego wystąpili o uruchomienie połączeń, pisząc list do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka. - Argumentem przemawiającym za wznowieniem ruchu pociągów z Leszna do Jarocina jest dotychczasowe fatalne skomunikowanie obydwu tych miast - piszą w liście samorządowcy. Podróżni chcący przemieszczać się między tymi dwoma miastami pociągiem muszą korzystać z połączeń kolejowych z przesiadką w Poznaniu Głównym. Powoduje to zwiększenie kilometrażu do 136 km, a czas przejazdu - łącznie z przesiadką - wynosi ponad 3 godziny. Między Jarocinem a Lesznem nie jest dostępne także żadne połączenie autobusowe.

Włodarze zwracają uwagę, że linii Jarocin-Leszno nie wpisano do „zaktualizowanej Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego”. Jak podkreślają,  uwagę zwraca się głównie na Poznańską Kolej Metropolitalną. - Trasa Jarocin-Leszno nie ma charakteru trasy metropolitalnej. Rozwiązaniem zapewne byłoby poprawienie parametrów technicznych linii kolejowej nr 360, co ewidentnie spowodowałoby podniesienie jej konkurencyjności w stosunku do transportu indywidualnego - podkreślają włodarze. – Rewitalizacja linii kolejowej nr 360 jest niezbędna do zapewnienia odpowiednich potoków pasażerskich, zapewniających zasadność uruchomienia przewozów (…). Podniosą one jednocześnie mobilność mieszkańców m.in. Leszna, Gostynia i Jarocina, a także pozostałych miejscowości położonych przy LK36- - dodają. Pod listem do ministra infrastruktury podpisało się siedmiu samorządowców, także burmistrz Jarocina – Adam Pawlicki.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia