8 grudnia został wczoraj ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej w Jarocinie Dniem Pamięci o Wypędzonych Jarociniakach.

8 grudnia przypada 80. rocznica rozpoczęcia przez niemieckich okupantów wypędzeń jarociniaków do Opoczna i innych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa. W pierwszym transporcie w grudniu 1939 roku w wagonach bydlęcych i towarowych zostało wywiezionych około 1200 mieszkańców powiatu jarocińskiego. Już wcześniej, bo w październiku 1939 roku z Jarocina do łódzkiego getta wywiezionych zostało prawie 60 jarocińskich Żydów.

Rada Miejska w Jarocinie ustanowiła dzień 8 grudnia Dniem Pamięci o Wypędzonych Jarociniakach. W związku z tym w niedzielę 8 grudnia o godz. 12.00 w kościele pw. św. Antoniego z Padwy (kościele oo. franciszkanów) zostanie odprawiona msza św. w intencji wypędzonych jarociniaków i tych, którzy ich przyjęli do swoich domów w Opocznie i na Ziemi Opoczyńskiej. Po mszy św. na ścianie budynku obecnego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie zostanie odsłonięta ufundowana przez Gminę Jarocin tablica upamiętniająca wypędzenia.

Także w niedzielę 8 grudnia o godz. 16.00 w Kamienicy Kultury Jarocin Rynek odbędzie się pokaz 50-minutowego filmu dokumentalnego o wypędzeniach jarociniaków do Opoczna. Wstęp wolny. 

12 grudnia na ścianie budynku na opoczyńskim rynku zostanie odsłonięta przez burmistrzów Jarocina tablica upamiętniająca mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej, którzy przyjęli do swoich domów jarociniaków.

Muzeum Regionalne w Jarocinie (II piętro ratusza) prosi o kontakt osoby, które były wypędzone lub ich rodziny, w celu spisania lub nagrania ich wspomnień.  

***

Celem niemieckiej polityki w okresie II wojny światowej na obszarze tzw. Kraju Warty -  obszaru wcielonego do Rzeszy była „germanizacja ziemi, czyli usunięcie z niej obcych etnicznie oraz rasowo narodów, a następnie zasiedlenie odpowiednio dobraną ludnością niemiecką”.

Założenia tej polityki były realizowane także w Jarocinie i na terenie Ziemi Jarocińskiej już od pierwszych tygodni wojny. Najpierw w październiku 1939 roku do getta w Łodzi zostali wywiezieni jarocińscy Żydzi. W grudniu 1939 r. Niemcy rozpoczęli wysiedlenia mieszkańców powiatu jarocińskiego do Generalnego Gubernatorstwa. Na spakowanie się dawali jarociniakom 15-20 minut. Mogli zabrać jedynie podręczne bagaże. Najpierw, 8 grudnia Niemcy spędzili Polaków do budowanego jeszcze klasztoru oo. franciszkanów, dziś budynków Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1. Właścicieli ziemskich, nauczycieli, lekarzy, urzędników zwieźli do ośrodka w Cerekwicy.

9 grudnia pod eskortą niemieckich żołnierzy jarociniacy zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowy. Tam musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Tam całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy m. in. Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zacharzowa, Zbożennej, Żarnowa. W pierwszym transporcie znalazło się około 1200 osób. Od grudnia 1939 r. do połowy 1941 r. Niemcy wypędzili z powiatu jarocińskiego (obejmującego wówczas także Pleszew) ponad 3.600 osób.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia