10 listopada o godzinie 17:00 w kinie Echo kolejna filmowa uczta pod znakiem JAR- u, klubu filmowego, który w latach 70-tych dokumentował życie naszego miasta.

Gdy w lutym pokazany został 40 minutowy zestaw kronik Amatorskiego Klubu Filmowego Jar nikt nie przypuszczał, że wspomnienia sprzed 30 lat wzbudzą tak wiele emocji wśród widzów. Pełne kino i długie oklaski po Benefisie, jaki przygotowało Muzeum Regionalne udowodniły, że jesteśmy spragnieni wspomnień. Jeszcze większym zaskoczeniem okazał się entuzjazm samych twórców:  Edward Misiak, Wojciech Pietrzak, Jerzy Stachowiak, Tadeusz Wiśniewski i Józef Woźniak nie tylko dali namówić się na wzięcie udziału w Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza organizowanych przez Stowarzyszenie Jarocin XXI i „szlifowanie” techniki filmowej, ale na dodatek podchwycili pomysł filmowego powrotu do dawnych tematów.

Efekt pracy: prawdziwa podróż w czasie już w niedzielę 10 listopada. Widzowie zobaczą: szkołę, której nie ma, wspomnienie JAFO, historię jarocińskiego pisarza. Dla pań: coś o modzie, a dla panów: Wyścig Dookoła Polski, będzie też trochę współczesności przeplatanej z historią.

Wieczór dopełni pokaz „Płyń pod prąd” w  reżyserii  Leszka  Gnoińskiego i Wojtka Słoty, dokument muzyczny, który powstał na zlecenie Spichlerza  Polskiego Rocka. "Płyń pod prąd" w warstwie dokumentacyjnej bazował na kronikach JAR i  rozpoczyna ośmioodcinkowy cykl filmów o historii festiwali w Jarocinie. Jest to niezwykle ważny odcinek nie tylko dla samego Jarocina. Pokazuje bowiem historię mniej znaną ogółowi i często pomijaną - genezę powstania Wielkopolskich Rytmów Młodych i roli jarocinian w organizacji imprezy. Wśrod bohaterow tej części znajdują się Jacek Chudzik, niedawno zmarły jeden z pomysłodawców WRM, Lech Krychowski - długoletni organizator Rytmów, Zbigniew Schaedel z jarocińskiego zespołu Kwiaty czy Henryk Tomczak z Grupy Stress i Heam. "Płyń pod prąd" pozwoli Wam poznać prawdziwe początki legendarnego festiwalu.

Zapraszają: Stowarzyszenie Jarocin XXI i Muzeum Regionalne w Jarocinie. Darmowe wejściówki do odbioru w kasie Kina, Czytelni pod Ratuszem i Muzeum Regionalnym w Jarocinie. 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia