Tajniki wypiekania pierników i nakrywania do stołu poznali czytelnicy jarocińskiej biblioteki. Z kolei w filii w Witaszycach zapanowała patriotyczna atmosfera.

Pierniki w bibliotece

Jest coś niezwykłego w tradycji wypiekania pierników. W czym tkwi ta magia? Czy to aromat zamorskich przypraw korzennych, czy smak, czy sposób przygotowywania? Jedno jest faktem - wspólne wypiekanie pierników zbliża do siebie ludzi i daje dużo frajdy dorosłym i dzieciom. Przekonali się o tym uczestnicy spotkania w Filii nr 2 w środę, 11 grudnia. Ponad 30 osób wałkowało, wycinało fantazyjne kształty, piekło i ozdabiało pierniki z ciasta dostarczonego przez Piekarnię Stanisława Wosińskiego w Jarocinie. Uczestnicy mieli też okazję obejrzeć krótką prezentację o historii i tradycjach związanych z pieczeniem pierników.

Spotkanie zostało zorganizowane przez filię nr 2, Stowarzyszenie Edukacyjne "Trójka" oraz Zespół Szkół nr 3, który użyczył lokal i kuchnię. Szczególne podziękowania kierujemy do Piekarni Stanisława Wosińskiego za przygotowanie pysznego ciasta.

 

Sprawić  by stół zawsze był świąteczny

Jaki stół jest każdy widzi – ale co zrobić żeby zwyczajny stół stał się świątecznym, nie tylko z okazji zbliżających się świąt? O co zadbać by zaproszeni przez nas goście poczuli się wyjątkowo, a my jako gospodarze mieli czas by przy nim usiąść i świętować? O tym opowiadała i pokazywała Małgorzata  Kwiecińska, specjalistka od savoir-vivre’u.

Było o tym jak dobrze nakryć stół, jaki wybrać obrus oraz w jaki sposób ułożyć talerze i sztućce. Przy tej okazji uczestnicy spotkania mogli zobaczyć jak wyglądają sztućce do homara czy ślimaków.  Podczas prezentacji kilku stołów pani Małgorzata zwracała uwagę na szczegóły, które tworzą odpowiedni nastrój, a nie wymagają wielkich pieniędzy: np. zwykła gałązka świerku, a na niej kilka bombek, czy serwetnik zrobiony z kolorowej wstążki.  Był też czas na krótki kurs układania serwetek oraz prezentacja obrusu z adamaszku, który w rodzinie pani Małgorzaty jest od lat 30-tych ubiegłego wieku i nadal jest używany.

O świąteczny klimat spotkania zadbały bibliotekarki: były pierniki i gwiazdkowe ciasto oraz kawa i herbata oraz nastrojowe kolędy w tle i mnóstwo świec.Wiele uczestniczek spotkania podkreślało, że niby wszystko się wie o tym jak dobrze nakryć do stołu, a jednak za mało zwraca się uwagę na szczegóły. Były pod wrażeniem prostych rozwiązań i już układały w głowach pomysły na tegoroczny świąteczny stół.

 

O Powstaniu Wielkopolskim w Witaszycach

Rok 2013 to 95 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji w witaszyckiej bibliotece 12 grudnia 2013 r. na spotkaniu Klubu Dyskusyjnego gościł Wojciech Koterba - szef Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich z Mieszkowa. Gość przyjechał w mundurze, jaki nosił pierwszy dowódca, generał Stanisław Taczak. Pasjonat, który dba o zachowanie w pamięci wydarzeń i bohaterów wygranego zrywu niepodległościowego, opowiedział o wybuchu powstania na Ziemi Jarocińskiej. Skupił się zwłaszcza na postaci Stanisława Taczaka, który „swoim geniuszem wyprzedzał epokę.” Wnuk generała Jerzy Gogołkiewicz odwiedza rodzinne strony i uczestniczy w ważnych uroczystościach. W Mieszkowie znajduje się ponadto pomnik generała Taczaka oraz grób jego rodziców. Wojciech Koterba ponadto wspomniał o wielkiej roli kobiet, które dbały o zaplecze tzn. żywność, ubiór, grupy sanitarne… Zapowiedział też, że na 100 rocznicę mieszkańcy Mieszkowa chcieliby w barokowym dworku w Mieszkowie utworzyć regionalne muzeum Powstania Wielkopolskiego.Zaprosił do zwiedzania Izby Pamięci Powstania Wielkopolskiego im. gen. Stanisława Taczaka, która mieści się w filii bibliotecznej w Mieszkowie.

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia