Stowarzyszenie Osiedle i Muzeum Regionalne w Jarocinie zapraszają na spotkanie z podróżnikiem Norbertem Skrzyńskim, który opowie o swojej podróży do Iranu. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa "Iran – niecodzienna codzienność". Zapraszamy 14 marca o godz. 18:00 do Galerii Skarbczyk w Jarocinie.

Prelekcja "Wczasy w Iranie, czyli podróżowanie to normalna sprawa"

Czasem człowiek potrzebuje wczasów... Pojechaliśmy do Iranu, by trochę poznać ten ogromny kraj. Rozejrzeć się nieco i sprawdzić, czy doniesienia medialne o „osi zła” są prawdziwe. Bez większego przygotowania, bez szczegółowego programu „zwiedzania”. Za to z dużą ilością książek, map i wolnego czasu. Nie chcieliśmy podążać od zabytku do zabytku, lecz dać się oprowadzać po Iranie jego mieszkańcom. I nic lepszego nie mogliśmy zrobić!

Szybko okazało się, że ani hedżab ani farsi nie są takie straszne, a irańska codzienność niewiele ma wspólnego z tym, co pokazują media. Zamiast fundamentalizmu spotkaliśmy otwartość; święci brodacze w turbanach przyjaźnie nas zagadywali; Iranki w czadorach okazały się uśmiechnięte i pewne siebie. Po dwóch miesiącach spędzonych w Iranie stał się on dla nas synonimem gościnności z nieustannie napełnianą szklaneczką herbaty; niezniszczonej przyrody i misternego rękodzieła; żywej tradycji, która nie kłóci się z nowoczesnością.

Czasem człowiek potrzebuje wczasów... a na wczasy dobrym miejscem jest Iran. Tam się nudzić nie można, przemęczyć także. Uczy nieśpieszności i zachwyca prostotą. Tu lokalny transport, noclegi oraz jedzenie zawsze oznaczają coś ciekawego i dobrego.

Można leżeć pod palmą albo wspiąć się na czterotysięcznik. Można wczasować się z koczownikami w zagubionej dolinie, a czasem zostać porwanym na wesele. Można zgubić się w zaułkach bazarów i zatracić poczucie czasu śledząc wzory mozaik. A do tego świetne jedzenie i gheylan, przy którym da się zapomnieć, że w Iranie nie ma alkoholu…

W sumie to nie wiemy dlaczego wczasy w Iranie nie są okładkową ofertą biur podróży, ale bardzo nas to cieszy – dzięki temu mieliśmy Iran tylko dla siebie!

O wystawie:

Jest taka kraina, w której codzienne ulice bywają bardziej fascynujące niż tysiącletnie zabytki, bo same są zabytkami. Gdzie warto wybrać się do piekarni zamiast do muzeum. Z pozoru wydaje się smutna i szara, lecz gdy poznać jej zaułki, zaskakuje radością, kolorytem i różnorodnością. Tam tradycja i nowoczesność przeplatają się na każdym kroku.

Iran – niecodzienna codzienność – wciąga i zaskakuje

W codzienność irańską wpisane jest na przykład parkowe biwakowanie – bo Irańczycy to niezmiernie ruchliwy naród, niemal cały wolny czas spędzają na świeżym powietrzu, głównie w parkach, które są świetnie przygotowane nie tylko na rodzinne spotkania na dywanach, ale także na przybycie gości z Europy.

Jest też w irańskiej codzienności bardzo dużo fundamentalnej gościnności oraz radykalnej tolerancji – i to jedyny radykalizm i fundamentalizm, z jakim się spotkaliśmy w tym kraju. Zamiast smutnych mułłów i kobiet w czarnych czadorach, naszą uwagę zwracali uśmiechnięci i przyjaźni brodacze w turbanach oraz wesołe i pewne siebie dziewczyny.

Na wystawę celowo nie wybraliśmy zdjęć ukazujących podobizny męczenników wojny iracko-irańskiej (choć to także część codzienności irańskiej), nie epatujemy także symboliką upamiętniającą martyrologiczną historię szyitów (począwszy od rzezi pod Karbalą). Każdy, kto się choć trochę interesuje Persją wie, że jest to bardzo ważna część tej kultury i szyizmu. Nie chcemy jednak powielać jednostronnego obrazu Iranu jaki jest z rozmachem przedstawiany przez zachodnie media.

Chcemy wam pokazać Iran, który intryguje i fascynuje. Krainę, której barwy, kształty, smaki i zapachy rozbudzają wyobraźnię. Codzienność, której trudno szukać na zachodzie – pełną piękna i spokoju.

Autorzy zdjęć: Jagoda Pietrzak, Norbert Skrzyński

Norbert Skrzyński – niespełniony geograf, ciągle dokonujący trudnego wyboru pomiędzy tym co robić lubi, a tym co robić musi. Z zamiłowania rowerzysta, czytelnik, obserwator, wielbiciel map. Radykalny przeciwnik bezmyślności. Ekstremalny zwolennik przemieszczania się.

Projekt „Podróże kształcą – cykl spotkań i wystaw podróżniczych” ma na celu przybliżenie mieszkańcom Gminy Jarocin kultury odległych krajów, która opowiedziana zostanie z perspektywy osób, które je odwiedziły. Prezentacja oddalonych o tysiące kilometrów miejsc ma także uświadomić, że aby spełniać marzenia o dalekich podróżach, nie potrzeba aż tak wielu pieniędzy. Projekt zakłada zorganizowanie czterech wykładów, na temat różnych egzotycznych krajów świata. Każda z prelekcji odbędzie się dwukrotnie. Pierwszy raz dla uczniów klas II i III w wybranych szkołach gimnazjalnych na terenie powiatu jarocińskiego (Niepubliczne Gimnazjum im. ks. P. Wawrzyniaka w Golinie, Gimnazjum przy Zespole Szkół w Cielczy, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kotlinie oraz Gimnazjum w Witaszycach), jako element lekcji wiedzy o społeczeństwie. Drugi raz prelekcje przedstawione zostaną w formie otwartej dla pozostałych mieszkańców Gminy Jarocin w Galerii Skarbczyk. Dwukrotnie towarzyszyć im będzie wystawa fotograficzna ze zdjęciami wykonanymi przez podróżników podczas odległych wypraw. Na pierwszym spotkaniu poznać będzie można Norberta Skrzyńskiego, który zwiedzał Iran. Projekt „Podróże kształcą – cykl spotkań i wystaw podróżniczych” realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Gminy Jarocin, Banku Spółdzielczego w Jarocinie oraz restauracji Camea w Jarocinie.

 

Galeria SKARBCZYK czynna:
od 1 października do 31 marca: poniedziałek-piątek 10.00 -18.00, sobota-niedziela nieczynna,
od 1 kwietnia do 30 września: poniedziałek-czwartek 10.00 -18.00, piątek-sobota nieczynna, niedziela 14:00 -17:00.
Bilet normalny 2 PLN, bilet ulgowy 1 PLN, niedziela - wstęp bezpłatny.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia