Uczniowie NSP w Bachorzewie w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

15 października uczniowie klas V i VI Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bachorzewie, wraz z opiekunami udali się do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Celem wyjazdu było zwiedzanie wystawy oraz udział w zajęciach pt. "Stroje z różnych epok". Pracownik muzeum zaprowadził uczniów do piwnic muzeum, gdzie wszyscy usiedli przed rzeźbą mężczyzny. Pan Piotr zadawał pytania, np. dlaczego człowiek się ubiera, jakie są elementy ubioru, który element jest najważniejszy. Dzieci z chęcią odpowiadały na zadawane pytania.

Dalej wszyscy udali się do kolejnych pomieszczeń, gdzie poddawano analizie ubiory z różnych epok, szczególnie cenne okazały się informacje dotyczące stroju szlacheckiego z XVII wieku. Uczniowie poznali takie elementy stroju, jak żupan, kontusz, pas itp. Szczególną wesołość wywołało założenie na głowę chętnej Karoliny z kl. V czepka oraz kołnierza, który nosiły w dawnych czasach  kobiety w Holandii. Pan Piotr pokazał także próbki różnych tkanin: jedwabiu, koronki, lnu, tkanin żakardowych, sukna wełnianego, czy też futra.

Na koniec pan Piotr zaprowadził dzieci do sali, gdzie były przygotowane kartki z sylwetkami dziewczynki lub chłopca. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie stroju, który sami chętnie by założyli. Na koniec podsumował i ocenił pracę dzieci. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że zajęcia były bardzo ciekawe i pasjonujące.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia