Koncerty, uroczysta sesja rady miejskiej, capstrzyk, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na rynku, przejazd św. Marcina na koniu, imprezy sportowe i wiele innych atrakcji zaplanowano z okazji Dni Patrona Miasta.

Uroczystości  rozpocznie 9 – kilometrowy Bieg Niepodległości, który wyruszy 8 listopada o godz. 12.00 z rynku miejskiego w Jarocinie do Mieszkowa. Bieg ma charakter otwarty, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Chętni mogą się zgłaszać do 6 listopada pod nr tel. 502 109 068. Dla uczestników wydarzenia organizatorzy przewidzieli pamiątkowe medale, gadżety oraz poczęstunek.

Kolejny dzień obchodów – 9 listopada -  rozpocznie się już o godz. 5.00 akcją plenerową „Obudzić śpiących”. Na dworcu PKP w Jarocinie umundurowana młodzież zaopatrzona we flagi powstańcze i narodowe wręczać będzie pasażerom pociągów przejeżdżających przez Jarocin biało-czerwone rozetki powstańcze oraz ulotki przypominające o jarocińskich wydarzeniach z 1918 r. W powstańczy nastrój wprowadzą także werble oraz dźwięki pieśni patriotycznych. Inscenizacja zakończy się o godz. 9.00.

W sobotę (9.11.) o 13.30, w ratuszu rozpocznie się uroczysta sesja rady miejskiej wraz podpisaniem umowy partnerskiej pomiędzy  Gminą Jarocin i a Miastem Opoczno. Tam też poznamy laureatów nagród Burmistrza Jarocina im. Stanisława Taczaka za zasługi na Ziemi Jarocińskiej. Honorowym gościem uroczystości będzie Jerzy Gogołkiewicz - wnuk generała Taczaka. Podczas uroczystej sesji rozstrzygnięty także zostanie konkurs na najlepszą pracę dyplomową związaną tematycznie z Ziemią Jarocińską. Na zdjęciu ubiegłoroczni laureaci konkursu.

9 listopada o godz. 16.00, w kościele pw. Chrystusa Króla, odprawiona zostanie msza św. w intencji narodu i Powstańców Wielkopolskich,. Po eucharystii odbędzie się tradycyjny capstrzyk z przemarszem wojska, drużyn harcerskich i innych organizacji. Ceremonię zakończy salwa honorowa  oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem chóru „Zawsze Młodzi” pod dyrekcją Zbigniewa Obary.

 "Łączmy się" to  pływacka sztafeta memoriałowa upamiętniająca Powstanie Wielkopolskie. Odbędzie się ona na basenie Jarocin Sport w niedzielę, 10 listopada. Weźmie w niej udział 101 pływaków, którzy swoim udziałem w akcji upamiętnią 101. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.  Każdy z uczestników pokona pełną długość basenu w dowolnym stylu.

10 listopada, godz. 16.00 w ratuszu, w siedzibie Muzeum Regionalnego w Jarocinie zaplanowano uroczyste otwarcie wystawy i promocję książki „Gola pod Jaraczewem w pradziejach”. Książka autorstwa dr. Michała Grygiela z UJ, prof. dr. hab. Ryszarda Grygiela, dyrektora Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz mgr. Waldemara Stasiaka, pracownika tegoż muzeum ukazała się w marcu tego roku. Prezentuje ona efekt badań archeologicznych prowadzonych przez MAiE  w Łodzi w  latach 2003 i 2004 na stanowisku zlokalizowanym w Goli. Promocji książki towarzyszyć będzie wystawa materiału archeologicznego wydobytego w czasie wykopalisk.

11 listopada o 9.00 z rynku wystartuje „Sztafetowy rajd rowerowy dla Niepodległej”. Rowerzyści pięciokrotnie pokonają trasę 20,2 km, w sumie 101 km. Każda pętla kończyć się będzie i zaczynać na rynku. Impreza jest otwarta, nie ma wcześniejszych zapisów. Udział w sztafecie może wziąć każdy, kto zjawi się na rynku między godz. 9:00 a 12:00.

Najważniejsze uroczystości zaplanowano tradycyjnie w Dniu Patrona Miasta – 11 listopada. W Mieszkowie, pod pomnikiem gen. Stanisława Taczaka, zostaną złożone kwiaty, a potem, o godz. 12.00, w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie, odbędzie się msza za mieszkańców i miasto. Nie zabraknie wjazdu na Starówkę św. Marcina na koniu oraz tradycyjnych rogali dla mieszkańców. Będzie je można nabyć za symboliczną złotówkę w ramach kwesty „Świętomarciński dar”, która przeznaczona zostanie na renowację nagrobka Władysława Marcinkowskiego.

Zwieńczeniem obchodów będzie koncert zespołu ENEJ, który rozpocznie sie o godz. 19.00 w JOK Jarocin.

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia