Po raz kolejny samorząd Gminy Jarocin został doceniony za działania inwestycyjne. W najnowszym rankingu „Wspólnoty” w kategorii Liderzy Inwestycji, Jarocin zajął pierwsze miejsce w Wielkopolsce.

Rankingi Wspólnoty to opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane na podstawie obiektywnych danych z GUS pod kątem kilku aspektów. Rankingi Wspólnoty są publikowane rok po okresie którego dotyczą zebrane w tym zestawieniu dane, ponieważ w takim czasie są publikowane dane z GUS.  W kategorii:  Liderzy Inwestycji – Jarocin zajął pozycję 13,  a wśród miast powiatowych w Wielkopolsce nie ma sobie równych. Jarocin zajął pierwsze miejsce w Wielkopolsce, wyprzedzając Kępno, Pleszew, Wrześnię, Środę Wielkopolską, Rawicz, Śrem. Ranking sporządzono na podstawie średnich wydatków inwestycyjnych (w zł) per capita 2016-2018.

W kręgu inwestycji realizowanych w ocenianym okresie znalazła się budowa dróg na terenie gminy Jarocin. Z największych przedsięwzięć w tej dziedzinie trzeba wymienić budowę łącznika ul. Wrocławskiej do węzła Jarocin na obwodnicy. Nowa droga jest alternatywą dla obciążonej ul. Św. Ducha. Znaczne usprawnienie komunikacji w mieście wprowadziła też budowa łącznika ul. Kościuszki i Kilińskiego.

Obrazując rozmach inwestycyjny w gminie Jarocin, nie można pominąć wzorcowej realizacji rządowego programu „Mieszkanie Plus”. W jego ramach na terenie gminy Jarocin powstały trzy osiedla, na których docelowo zamieszka 366 rodzin. Wpływ na wysoką lokatę gminy mają też inwestycje wykonywane w zakresie ochrony środowiska. To tutaj powstały nowoczesne stacje uzdatniania wody, a w trakcie budowy jest pierwsza w Polsce stacja odzysku surowców z osadów pościekowych. Na realizację szerszego projektu pn. „Gospodarka wodno – ściekowa na terenie gminy Jarocin”, Przedsiębiorstwo Wodociągów i  Kanalizacji w Jarocinie pozyskało 128 mln zł z unijnego budżetu. Całe przedsięwzięcie opiewa na kwotę ćwierć miliarda złotych – tyle środków zostanie zainwestowanych w rozwój gminy i podniesienie standardu życia jej mieszkańców. Kolejnym zadaniem realizowanym na wielką skalę jest rewaloryzacja parków i zieleni miejskiej, dzięki której widać gołym okiem, jak w ostatnich latach  zmienił się Jarocin. - Cieszę się, że Jarocin utrzymuje pozycję samorządowego lidera inwestycji, ale jeszcze bardziej mnie cieszy, że wszystkie te przedsięwzięcia wpływają na poprawę jakości życia naszych mieszkańców – podsumowuje ranking burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia