Jarocińskie uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zgromadziły wczoraj na rynku zgromadził wielu mieszkańców. Był capstrzyk z ceremoniałem wojskowym, a po nim wspaniała historia Polski w wizualno-muzycznym widowisku, pokazana na tle budynków jarocińskiej starówki. Całość zwieńczył koncert piosenek żołnierskich i partyzanckich w rockowej aranżacji zespołu LUSTRO. Muzycy porwali do wspólnego śpiewania zarówno starszą, jak i młodszą część publiczności.

Patriotyczny wieczór rozpoczęła msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla w intencji narodu i bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Po nabożeństwie korowód, którego główny trzon tworzyli żołnierze, poczty sztandarowe służb mundurowych, związków kombatanckich oraz szkół, przemaszerował na rynek, gdzie odbył się capstrzyk. Ceremonię na starówce rozpoczęło złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Jarocin, ppłk. Jarosławowi Grzesznikowi przez dowódcę uroczystości. Następnie dokonano podniesienia Flagi Państwowej przy rozbrzmiewających dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego”. W trakcie capstrzyku odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową, a przybyłe delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej powstańców wielkopolskich. Całość uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Słupcy. W czasie capstrzyku na rynek wbiegli uczestnicy sztafety szlakiem pomników powstańców wielkopolskich w powiecie jarocińskim. Biegacze, którzy byli na trasie od godz. 4:30, przebiegli łacznie 130 km. 

- To, że dziś tak licznie jarociniacy uczestniczą w obchodach jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, także tych z Jarocina i okolicy. Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę – powiedział podczas uroczystości burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. Włodarz gminy wspomniał najwybitniejszych powstańców wielkopolskich, którzy pochodzili z Ziemi Jarocińskiej -  pierwszego dowódcę powstania gen. Stanisława Taczaka oraz dowódcę Latających Kompanii Jarocińskich majora hr. Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego, walczącego wraz z synami Ziemi Jarocińskiej na wszystkich frontach Powstania Wielkopolskiego - od Mroczy na północy po Miejską Górkę i Rawicz na południu Wielkopolski. - Jeszcze do niedawna major hr. Zbigniew Ostroróg-Gorzeński nie miał swojego pomnika, a park przy ul. Hallera jego imienia zlikwidowano po II wojnie światowej. Obecnie przywracamy godność naszym bohaterom. Dziś Park Gorzeńskiego znów jest Parkiem Gorzeńskiego. Stanął tam pomnik dowódcy i rzeźby przedstawiające najważniejszych powstańców. Już wkrótce park zostanie zrewitalizowany. Tylko ci, którzy czerpią z historii, z jej dobrych i złych kart, ku nauce i ku przestrodze, mogą budować teraźniejszość i przyszłość - zaznaczył burmistrz Pawlicki. 

 

Piątkowa uroczystość stałą się okazją do wręczenia nagród im. Stanisława Taczaka za zasługi dla Ziemi Jarocińskiej. Decyzją burmistrza laureatami tegorocznej edycji nagrody zostali: poseł RP Tadeusz Dziuba, działacz jarocińskiej Solidarności Leszek Dąbrowski oraz regionalista Wojciech Talaga wraz z uczniami Zespołu Szkół Nr 3 w Jarocinie, Stowarzyszeniem Kibiców Lecha Poznań, Stowarzyszeniem „Jedność” i Organizacją Harcerską "Rodło" im. Szarych Szeregów.

Tuż po oficjalnej ceremonii wyświetlona została wyjątkowa, wielkoformatowa animacja „Z martwych powstała…”, przedstawiająca dążenie Polaków do odzyskania niepodległości. Po raz pierwszy w Jarocinie na fasadach budynków pojawiały się ogromne obrazy, odnoszące się także do lokalnych wydarzeń i bohaterów tamtych dni, jak gen. Stanisław Taczak i mjr Zbigniew Ostroróg-Gorzeński. Wyjątkowość widowiska podkreśliła efektowna oprawa laserowa.

Piątkowe świętowanie zakończył koncert zespołu LUSTRO, który wykonał utwory z płyty „Gloria Victis”. Piosenki o tematyce żołnierskiej i partyzanckiej, w nowej rockowej aranżacji, wraz z muzykami śpiewali zebrani na rynku mieszkańcy gminy.  

Uczestnicy wieczornych uroczystości na rynku mogli rozgrzać się wojskową grochówką i gorącą herbatą.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia