Przed dwoma laty w Siedleminie świętowaliśmy oficjalne otwarcie pierwszego w Polsce osiedla, które powstało w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Dziś projekt budowy 366 mieszkań czynszowych w Gminie Jarocin dobiegł do finału. W ostatnim etapie projektu klucze do nowych mieszkań otrzymuje 108 rodzin.

Dwa lata temu Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przekazało lokatorom 96 mieszkań wybudowanych w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Pierwsze w Polsce lokale zrealizowane w ramach rządowego programu można było od zaraz zasiedlić, ponieważ zostały wyposażone „pod klucz”. Dwu- i trzypokojowe lokale, o powierzchni 36 m2 lub 55 m2 miały wymalowane ściany, a  na podłogach położone zostały płytki i panele. Kuchnia i łazienka zostały częściowo wyposażone, m.in. w kuchenkę gazową i pełną armaturę. Praktycznie brakowało tylko mebli. Każde mieszkanie wyposażono w indywidualne ogrzewanie gazowe.

Dziś, po 24 miesiącach, bliźniaczych mieszkań wybudowanych w gminie Jarocin w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” jest znacznie więcej. Po Siedleminie, kolejne osiedle powstało w Jarocinie przy ul. Siedlemińskiej. W pierwszym etapie klucze do mieszkań odebrało 120 rodzin. Od dziś przekazywane są klucze do kolejnych 108 lokali wybudowanych w ramach II etapu inwestycji. Trzecie – najmniejsze osiedle z 42 mieszkaniami – powstało przy ul. Leszczyce w Jarocinie. W ten sposób łącznie w ramach programu „Mieszkanie Plus” w Gminie Jarocin powstało zapowiadane wcześniej 366 lokali, w których zamieszkało ponad 1100 mieszkańców, z tego ponad 400 dzieci w wieku szkolnym.

Nowe osiedla z mieszkaniami czynszowymi, które pojawiły się w Gminie Jarocin wraz z realizacją rządowego projektu to największy, ale nie jedyny element rozwoju mieszkalnictwa w Gminie Jarocin. W ciągu 4-5 lat jarociński samorząd wybudował łącznie 471 mieszkań m.in. czynszowych, komunalnych, socjalnych i chronionych. Przedsięwzięcie pobudziło też budowę mieszkań finansowanych przez prywatnych przedsiębiorców. Tylko przy ul. Siedlemińskiej, z prywatnej inicjatywy powstało osiedle, na którym wybudowano 140 mieszkań.

W planach są kolejne mieszkania. Pierwsze mają powstać w Potarzycy. Ich budowa jest potrzebna także po to, by ułatwić funkcjonowanie szkoły, która z uwagi na małą liczbę uczniów, małą subwencję nie jest rentowna. To kolejny atut budowy mieszkań, który rozwiązuje jednocześnie kilka problemów związanych z funkcjonowaniem gminy. - Nie musimy budować szkół, przedszkoli na nowych osiedlach, gdyż wykorzystujemy te zasoby, które mamy, a to też obniża koszty funkcjonowania i budowy nowych osiedli mieszkaniowych – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Przede wszystkim jednak dzięki rozwojowi mieszkalnictwa -  w Jarocinie, jako jednym z nielicznych miast w Wielkopolsce, rośnie liczba mieszkańców! I to jest dobra prognoza na przyszłość!

 

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina:

– Finalizujemy dziś realizację projektu wartego 50 mln zł!!! Jarocin od samego początku był liderem programu „Mieszkanie Plus”. Dzięki świetnej współpracy instytucji rządowej i Gminy Jarocin udało się wybudować 366 mieszkań w dobrej cenie. Postawiliśmy sobie cel: wybudować  mieszkania w dobrej jakości i w świetnej cenie. I to nam się udało!

Jednak chciałbym zauważyć, że nie tylko projekt mieszkań czynszowych realizujemy wspólnie z instytucją rządową, z którą się świetnie współpracuje. Budujemy mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych,  budujemy mieszkania komunalne, budujemy mieszkania socjalne. Jak wspomniałem -  w sumie w Gminie Jarocin powstało 471 mieszkań.

Gdyby w takim tempie, jak w Jarocinie budowano mieszkania w innych miastach, to w Słupsku powinno powstać 750 mieszkań, w Poznaniu 5000 mieszkań, a w takim mieście jak Warszawa powinno powstać 14 000 mieszkań czynszowych. Mówię tylko o inwestycji gminnej i samorządowej, nie wspominając o innych inwestycjach mieszkaniowych, które także w naszej gminie powstają, a są finansowane przez podmioty prywatne.

 

Zdjęcia: Przekazanie pierwszych kluczy do mieszkań wybudowanych w ostatnim etapie realizacji programu "Mieszkanie Plus" w Gminie Jarocin odbyło się podczas uroczystego zakończenia inwestycji. Miało ono miejsce 22 czerwca 2020 roku na osiedlu przy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie. Wraz z podpisaniem pierwszej umowy i przekazaniem kluczy państwu Kindze i Maciejowi Gorzelańczykom, w niebo pofrunęło 366 balonów  z symbolizujacych 366 mieszkań wybudowanych w ramach jarocińsko-rządowego projektu mieszkaniowego. 

 

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia