W tym roku było więcej czasu na złożenie PIT. Mimo to, aż 97 proc. z nas rozliczyło się w standardowym terminie - do 30 kwietnia. Jest też nowy rekord – ok. 18,3 mln rocznych deklaracji podatkowych za 2019 r. w całej Polsce złożono elektronicznie, z tego blisko połowę przez usługę Twój e-PIT. W Wielkopolsce elektronicznych zeznań było w tym roku ponad 1,84 mln – to trzeci w kolejności wynik wśród wszystkich województw.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie elektronicznymi formami rozliczenia PIT. Nowe rozwiązania takie jak usługa Twój e-PIT sprawiają, że rozliczanie podatków jest prostsze i zajmuje mniej czasu. Jak wskazują wstępne dane z tegorocznej akcji rozliczeń PIT, również i tym razem padł nowy rekord – z 20,9 mln wszystkich złożonych deklaracji PIT aż 18,3 mln to zeznania elektroniczne.

Na decyzje podatników o wyborze elektronicznej formy rozliczenia wpływ miała w tym roku z pewnością szczególna sytuacja i ograniczenia związane z epidemią. Z drugiej strony, zainteresowanie e-deklaracjami wzrasta regularnie z roku na rok już od dłuższego czasu. W ten trend wpisuje się również usługa Twój e-PIT: w drugim roku jej funkcjonowania przesłano w niej ok. 8,7 mln deklaracji. To niemal połowa wszystkich elektronicznych rozliczeń za 2019 rok. Najwięcej deklaracji w usłudze Twój e-PIT złożono w województwie mazowieckim – ok. 1,5 mln, Wielkopolska jest natomiast na 3 miejscu z ponad 833 tys. złożonych e-PIT-ów. Deklaracje przesłane w usłudze Twój e-PIT stanowiły 45% wszystkich zeznań złożonych przez Wielkopolan drogą elektroniczną.

Mimo wprowadzonych ograniczeń w bezpośrednim kontakcie z podatnikami, wielkopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) na bieżąco obsługiwała zeznania roczne PIT i wypłacała zwroty podatku. Od 15 lutego urzędy skarbowe w województwie wielkopolskim dokonały 960 tys. zwrotów podatku, przekazując swoim podatnikom łącznie 1,25 mld zł. W powiecie jarocińskim wypłacono już do tej pory 28 010 764,24 zł zwrotów. Średni czas w jakim wielkopolska KAS wypłaca zwroty to 29 dni, ale są też takie urzędy, które robią to już w 17 dni.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia