Jasny podział na strefy, możliwość przejazdu na jeden bilet sieciowy, większe zniżki dla uczniów, a zupełnie darmowy transport m.in. dla opiekunów osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży – to niektóre zmiany, jakie od 1 października szykują Jarocińskie Linie Autobusowe.

Strefy w różnych kolorach 

Nowy system funkcjonowania JLA znacznie ułatwi poruszanie się komunikacją miejską. Od 1 października planuje się bowiem wprowadzenie jasnego i przejrzystego podziału na strefy. Będzie ich w sumie pięć: dwie wykraczające poza teren gminy Jarocin: międzygminna i międzypowiatowa  oraz trzy na terenie gminy Jarocin: miasto, śródmieście i obszar gminy. Każda strefa zostanie także oznaczona innym kolorem np. żółte bilety i rozkłady jazdy będą dotyczyły miasta, a różowe – śródmieścia. Barwy te zostaną także wyeksponowane na przystankach. A wszystko po to, by pasażerowie bez problemu rozróżnili, na terenie jakiej strefy się znajdują.

Bilety sieciowe zamiast liniowych

Zmiany będą także dotyczyły ujednolicenia cen biletów. Przestaną funkcjonować bilety liniowe, a zaczną sieciowe, czyli niezależnie od ilości przejechanych kilometrów, w jednej strefie, np. gminy Jarocin, za transport zapłacimy tyle samo. Przykładowo, do tej pory, chcąc jechać z Cielczy do Witaszyc, trzeba było zakupić bilety na dwie trasy: Cielcza-Jarocin i Jarocin-Witaszyce. Od 1 października przebędziemy tę drogę na jednym bilecie – bowiem wszystkie te miejscowości znajdują się w tej samej strefie - gminy Jarocin. Będzie to znacznym ułatwieniem dla podróżujących. Zmiany łączą się jednak z koniecznością wprowadzenia zróżnicowanych cen biletów w nowych strefach.

By zmniejszyć ruch samochodów w Śródmieściu

Na tym samym poziomie cenowym pozostaną bilety w Śródmieściu. Docelowo ta strefa ma być pierwszą z bezpłatnych linii – To kolejne działanie Gminy Jarocin w kierunku wyprowadzenia ruchu samochodowego  z centrum Jarocina. Wolnych miejsc parkingowych w centrum Jarocina jest coraz mniej, choć powstają nowe parkingi. A naszą komunikacją miejską można dojechać wszędzie i nie martwić się o miejsce na parkingu – podkreśla Maciej Zegar, prezes Jarocińskich Linii Autobusowych.

Ulgi i bezpłatne przejazdy

Zaznacza jednocześnie, że od października zaczną obowiązywać większe ulgi, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży uczących się do 24. roku życia. Obecnie jest to 37%, a od października będzie 50%. Podobnie w przypadku opiekunów osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, jak również umundurowanych funkcjonariuszy policji czy żandarmerii. Tutaj ulga na przejazd komunikacją miejską JLA wynosiła 78% - po zmianach przejazdy dla tych grup będą darmowe. Bez zmian pozostanie przepis gwarantujący bezpłatne bilety dla kombatantów oraz osób po 70. roku życia.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia