W opustoszałą kamienicę nr 17 na jarocińskim rynku nieśmiało wkrada się życie. Nieśmiało, ale konsekwentnie, z gotowymi do realizacji projektami niezwykłego miejsca. To będzie prawdziwa metamorfoza przeprowadzona według pomysłu mieszkańców, którzy już wkrótce będą mogli realizować tam swoje pasje.

Jak ożywić kamienicę?

Kamienica pod nr 17 na jarocińskim rynku jest własnością Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. Budynek przekazała gmina Jarocin z myślą o ożywieniu tego miejsca. Kto mógłby to lepiej zrobić niż jarocińska biblioteka, która nie bez przyczyny szczyci się mianem najlepszej w Polsce. Bo w Jarocinie biblioteka nie jest wyłącznie wypożyczalnią książek, ale jest instytucją, która organizuje…tworzy... zachęca... I tu długo by wymieniać wachlarz działań tej instytucji, który zaczyna się na warsztatach pieczenia pierników, a kończy na organizacji wystaw i koncertów. Jarocińska biblioteka angażuje w swe działania mieszkańców, dbając o to, by stworzyć im takie warunki, jakich oczekują. Stąd, zanim zabrano się do przygotowania projektów wykorzystania kamienicy, przeprowadzone zostały konsultacje społeczne. Okazało się, że w Jarocinie brakuje przestrzeni dla młodzieży i kamienica na rynku byłaby doskonałym miejscem, by taką przestrzeń stworzyć.  W naturalny sposób, dwa pozostałe miejsca działalności biblioteki w Jarocinie ukierunkowane zostały dla konkretnych grup wiekowych mieszkańców. –  Dużą część działalności JOK Jarocin poświęcamy realizacji projektu Senior Wigor i to w JOK-u właśnie seniorów z naszego projektu można spotkać najczęściej. Oczywiście placówka jest otwarta dla wszystkich mieszkańców i realizujemy tam wiele projektów dla różnych grup wiekowych i tak będzie nadal – informuje dyrektor Agnieszka Borkiewicz. - Z kolei w naszej siedzibie w pałacu Radolińskich mamy doskonale rozbudowaną filię dla dzieci, którą chcemy poszerzyć o działalność dla całych rodzin - dodaje.

Pozyskali 1,5 mln zł z Instytutu Książki

I tak ruszyła machina. Po oszacowaniu kosztów okazało się, że na realizację pomysłu potrzebne jest ponad 3 mln zł. Rozpoczęła się batalia o zdobycie środków.  Starania zakończyły się ogromnym sukcesem pozyskania 1,5 mln zł z Instytutu Książki. Już złożone zostały kolejne wnioski o pozyskanie brakujących środków. Tym razem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, który decyzję podejmie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Bibliotekarki dalej poszukują finansowania inwestycji, zapowiadając starania, m.in. z programu JESSICA II.

Królestwo młodzieży… ale nie tylko…

Na parterze  zaplanowano wypożyczalnię i czytelnię oraz punkt informacji turystycznej. - Ma być wygodnie i przyjemnie, tak żeby w spokoju posiedzieć, przejrzeć książki. Przez duże okno wystawowe będzie można zerknąć na to, co dzieje się na rynku – mówi dyrektor Borkiewicz. W projekcie znalazł się też specjalny kącik dla dzieci, gdzie dziecko może pobawić się, kiedy mama będzie wybierała książki.  Na pierwszym piętrze znajdzie się sala na 50 osób, w której będą mogły odbywać się różnorakie spotkania, czy wystawy. Przewidziano także pomieszczenie z jednym stanowiskiem, gdzie w razie takiej potrzeby będzie mógł popracować ktoś, kto potrzebuje ciszy i spokoju do pracy, a w domu nie ma ku temu warunków – informuje A. Borkiewicz. Drugie piętro to prawdziwe królestwo młodzieży, przestrzeń do realizacji pasji i możliwości przebywania ze sobą. Miejsce do przyjacielskich rozmów i relaksu z bogatym wyborem gier planszowych. Projekt przewiduje także liczne stanowiska komputerowe usytuowane w różnych miejscach obiektu. Na dachu budynku powstanie taras – bezpieczny, bo z ogrodzeniem na wysokość prawie 2 m. - Będzie tam m.in. możliwość organizacji kina plenerowego, także nocnego, w klimacie gwieździstego nieba - informuje dyrektor biblioteki. Wszystko otoczone zielenią, która pojawi się także na zagospodarowanym podwórzu, od strony ul. Średniej.

Projekt z dobrą energią

Projekty zagospodarowania kamienicy nr 17 są częścią strategii rozwoju Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. Przygotowały je architektki: Ewa Prellwitz z Poznania i Marcelina Pilarczyk - jarocinianka, w 2016 r. laureatka nagrody burmistrza Jarocina na najlepszą pracę magisterską poświęconą Ziemi Jarocińskiej. Strategia została zatwierdzona na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej w Jarocinie. Za kilka dni zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie prac budowlanych. Pierwszy etap będzie zakończony jesienią br., a cała inwestycja zakończy się w 2019 r. Dzięki temu w sercu miasta powstanie centrum kulturalne rozmieszczone na trzech, niezależnych od siebie kondygnacjach. - Kiedy pierwszy raz weszłam do tej kamienicy to się w tym miejscu zakochałam, mimo, że ono jest strasznie zniszczone, ale tam czuć taką dobrą energię tego miejsca – mówi dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta I Gminy Jarocin, Agnieszka Borkiewicz.

Robert Kaźmierczak, z-ca burmistrza Jarocina:

Dawno nie słyszałem tak wielu słów zachwytu nie tylko nad koncepcją architektoniczną, ale i działalnością instytucji kultury. Gratuluję zespołowi Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin na czele z dyrektor Agnieszką Borkiewicz i jej zastępczynią Justyną Daniel - Korzyniewską, których strategię rozwoju instytucji uchwaliła Rada Miejska. Zadanie zostało dofinansowane kwotą 1,5 mln zł przez Instytut Książki w ramach Programu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia