Drugi film z cyklu „Wystawa na ekranie”, prezentowany w ramach projektu B.U.S. do Kultury, będzie można obejrzeć w jarocińskim kinie w czwartek 7 listopada. To historia wczesnych lat życia wielkiego malarza - Pabla Picassa.

Picasso nie mógł zadowolić się w życiu jedną tylko rolą. Stworzył ich wiele, realnych i wyimaginowanych, a wszystkie odgrywał z równą pasją. Był Andaluzyjczykiem i Katalończykiem, Hiszpanem i Francuzem. Był genialnym dzieckiem, ubogim cudzoziemcem i lekkoduchem, za przyczyną którego paryska dzielnica Montmartre przeszła do legendy. Był żarliwym amantem, mężem i ojcem. Ale przede wszystkim był najwybitniejszą indywidualnością artystyczną XX. stulecia.

Film przedstawia wczesne, zwykle pomijane lata życia artysty, wychowanie i naukę, wyjaśnia w jaki sposób młody twórca rozwijał swoje rzemiosło. Przyglądając się uważnie dwóm kluczowym wczesnym okresom twórczości - tak zwanemu Niebieskiemu i Różowemu - przeniesiemy się aż do 1907 roku i momentu powstania obrazu „Panny z Awinionu”. Dzieło to wywołało prawdziwą  rewolucję  w malarstwie, wynosząc „prymityw” na wyżyny sztuki. Pomimo początkowej krytyki obrazu Picassa, dziś ,,Panny z Awinionu” zajmują honorowe miejsce w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Fascynują swoją drapieżnością i brzydotą, w której nie można nie dostrzec piękna, wymykającego się klasycznym ideałom. To prawdziwe trzęsienie ziemi dla świata sztuki, po nim nic nie było już takie samo.

Seans w czwartek, 7 listopada, godz. 19.00, w kinie „ECHO”

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia