ZAMIENISZ SIĘ? – dzieci i młodzież pełnosprawna poznaje realia życia niepełnosprawnych kolegów.

Zaczęło się od Leny – córeczki Karoliny i Przemka - młodej damy, która chce tańczyć z zespole Teatru Balszoj. Marzenie 5-latki może byłoby możliwe do spełnienia, gdyby nie fakt, że urodzona jako wcześniak Lena do końca życia będzie się zmagać z czterokończynowym porażeniem dziecięcym. Dziewczynce zapewne za chwile zamarzy się inna kariera: może piosenkarki  może mikrobiologa, ale żeby za kilka lat mogła decydować o swojej ścieżce życiowej konieczna jest ciągła rehabilitacja oraz... pokazywanie światu, że Lena może i potrafi wiele.

Lena i jej równie ambitni i ciekawi świata koledzy oraz koleżanki byli inspiracją dla projektu ZAMIENISZ SIĘ? Dzięki dotacjom z Fundacji PZU i Regionalnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Poznaniu przez najbliższe pół roku realizowane będą 2 cele: rehabilitacja ruchowa, społeczna i emocjonalna dzieci niepełnosprawnych – ta cześć finansowana jest ze środków Fundacji PZU i zakłada jak największe usprawnienie i usamodzielnienie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, które od września pójdą do Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie.  Dzieci wraz z rodzicami w ramach obozu przygotowawczego poznają szkołę, jej zakamarki, niebezpieczeństwa i udogodnienia dla niepełnosprawnych. Będą się też rehabilitować, między innymi poprzez naukę pływania koncepcji Halliwick. W tygodniowym turnusie dzieciom towarzyszyć będą rodzice. Druga część projektu to pokazanie dzieciom i młodzieży pełnosprawnej realiów funkcjonowania ich niepełnosprawnych rówieśników. Tę część projektu sfinansuje ROPS w Poznaniu.

Warsztaty w postaci obozu adaptacyjnego w Zespole Szkół nr 5, odbędą się już w sierpniu. Zapraszamy na nie zwłaszcza uczniów klas 1-3, wraz z rodzicami, ale również przedszkolaków, którzy już za moment pójdą do szkoły. Więcej informacji na stronie www.jarocinxxi.jarocin.info i u Karoliny Maćkowiak (koordynatorki projektu), tel.: 510 114 890

Projekt został dofinansowany przez Fundację PZU oraz Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poznaniu. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Jarocin XXI we współpracy z Zespołem Szkół nr 5, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin, Powiatowym Ośrodkiem Pomocy Rodzinie i Zespołem Szkół Specjalnych oraz Przedszkolem Publicznym „Marcinek”. 

Lena podczas ćwiczeń na turnusie rehabilitacyjnym


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia