Październik i listopad są miesiącami porządków na działkach. Działkowcy pozbywają się teraz zeschłych liści, chorych gałęzi i drzew. Pozbywają, czyli najczęściej je palą. Dym unosi się nad działkami i ogrodami w całym kraju. Ogniska i unoszący się z nich dym przeszkadzają wielu mieszkańcom.

Paląc liście na działce pamiętaj, że...

Gdy sąsiad wezwie straż miejską, ta ukarze nas mandatem w wysokości od 50 do 500 zł. Jeśli nasze „ognisko" spowoduje pożar i zagrożenie dla ludzi i środowiska, straż pożarna na pewno ukaże nas mandatem karnym w kwocie 500 zł, a w skrajnych przypadkach sprawa zostanie skierowana do sądu. Sąsiad, któremu wyjątkowo uprzykrzysz życie, może też – powołując się na Kodeks wykroczeń i Kodeks cywilny – skierować sprawę do sądu.

 

Suche liście doskonałe do okrywania roślin

Suche i zdrowe liście można wykorzystać do osłonięcia roślin przed mrozem. Liście, które wykorzystywane były do okrywania roślin na zimę, można wiosną zebrać i przenieść na kompost, łącząc z innymi składnikami lub składując w oddzielnym kompostowniku. Pamiętaj! Pod karą grzywny, a nawet aresztu, nie wolno rozniecać ognia bliżej niż 100 m od lasu!

 

Informujemy, że liście jak i trawa z prywatnych posesji odbierane są jeden raz w miesiącu zgodnie z obowiązującym harmonogramem przez przedsiębiorstwa EKO-ELTRANS i REMONDIS. Jednocześnie przypominamy, iż liście jak i inne odpady biodegradowalne można dostarczać na Międzygminną Kompostownię Osadów Ściekowych w Cielczy.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia