Burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki wraz z dyrektor jarocińskiej biblioteki, Agnieszką Borkiewicz zaprezentowali dziś mediom, nie tylko pięknie wyremontowaną, ale i rozbudowaną Kamienicę na rynku w Jarocinie. Za dwa miesiące przeprowadzi się tu biblioteka. Obiekt jest jeszcze w stanie surowym, ale niebawem pojawi się w nim wyposażenie, na tarasie zaaranżowana zostanie zieleń, a na froncie budynku zawiśnie okazały neon.

Mimo, że otwarcie zaplanowano na 8 listopada, to nową siedzibę biblioteki będzie można zwiedzić już 8 września. Tego dnia od godz. 16.00 odbędzie się tam Narodowe Czytanie „Katarynki” Bolesława Prusa i okolicznościowe spotkanie z… kataryniarzem Tadziem. Kto chciałby poczytać, posłuchać i zobaczyć - powinien się tam koniecznie pojawić.

Stara Kamienica, teraz,  jak nowa

Działania związane z adaptacją Kamienicy na Rynku pod numerem 17 rozpoczęły się w kwietniu 2017 r. To wtedy, dzięki negocjacjom przeprowadzonym przez burmistrza Jarocina, Adama Pawlickiego z SHP „Zgoda” i późniejszej decyzji Rady Miejskiej w Jarocinie, biblioteka stała się właścicielką budynku. Środki na zakup Kamienicy - 500 tys. zł, pochodziły z budżetu Gminy Jarocin. Starania o pozyskanie dalszego finansowania inwestycji zakończyły się sukcesem pozyskania 1,5 mln zł ze środków zewnętrznych. Łączny koszt inwestycji zamknie się kwotą 4 mln zł. Właśnie zakończyły się prace budowlane związane z modernizacją Kamienicy. W tej chwili odbywają się końcowe odbiory budynku. Rozstrzygnięty też został przetarg na wyposażenie Kamienicy.

Wypożyczalnia i czytelnia

Kamienica będzie nową siedzibą filii nr 1 „Pod Ratuszem”. Na parterze znajdzie się wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych oraz kącik zabaw dla dzieci, tak, by rodzice mogli spokojnie wybrać książki. Nie będzie to jednak biblioteka dla dzieci, bo taka – od wielu lat - istnieje w Pałacu Radolińskich. Swoje miejsce znajdzie tutaj także Punkt Informacji Turystycznej.

Salka komputerowa i konferencyjna

- Na pierwszym piętrze zlokalizowane będą dwie sale: komputerowa, gdzie będzie można prowadzić kursy dla dorosłych a także zajęcia dla młodzieży oraz mała salka konferencyjna na 10-15 osób – informuje Agnieszka Borkiewicz,  dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy  w Jarocinie. Na tym samym poziomie umiejscowiona zostanie także sala przeznaczona na mniejsze spotkania i koncerty.

Królestwo młodzieży z tarasem na dachu

Przestrzeń drugiego piętra natomiast będzie królestwem młodzieży. - Dzięki konsultacjom społecznym przeprowadzonym z mieszkańcami okazało się, że właśnie takiej przestrzeni przeznaczonej dla młodych ludzi najbardziej w Jarocinie brakuje – podkreśla Agnieszka Borkiewicz. - W tym miejscu młodzież będzie mogła realizować swoje pasje na różnego rodzaju warsztatach, a także - po prostu, zwyczajnie się spotkać, żeby spędzić ze sobą czas - dodaje. Całości dopełni taras na dachu Kamienicy, który będzie także wykorzystywany na działania kulturalne.

W 2017 roku jarocińska biblioteka znalazła się w gronie 20 instytucji (z 220, które o środki aplikowały), które otrzymały dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 Infrastruktura bibliotek 2016-2020 Nabór 3 Instytutu Książki. Biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości 1.500.000 zł z czego 1.350.000 zł z przeznaczeniem na remont Kamienicy. Pozostałe środki (150.000 zł) zostały przeznaczone na  remont i zakup wyposażenia w czytelni Biblioteki Głównej w Pałacu Radolińskich, filii w Golinie i Mieszkowie. W 2018 r. otrzymano dodatkowe środki. Przedsięwzięcie pn.: „Termomodernizacja budynku Biblioteki Miasta i Gminy Jarocin - Rynek 17” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Zgodnie z umową dotacji kwota wsparcia wyniosła 156 738,07 zł.

 

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia