Dzięki 46 tys. zł z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego EtnoPolska Zespół Folklorystyczny „Snutki” z Potarzycy wzbogaci się o nowe stroje charakterystyczne dla Ziemi Jarocińskiej. Dofinansowanie stanowi ponad 90 procent kosztów związanych z zakupem 37 kompletów strojów. Wkład własny do projektu w wysokości ok. 9 tys. zł zapewni gmina Jarocin.

W ciągu 35 lat działalności zespół Snutki zdobył stroje z  10 regionów Polski, w tym oczywiście z Wielkopolski. - Od wielu lat mamy też strój charakterystyczny dla Ziemi Jarocińskiej, zwany „golińskim”, którego znakiem rozpoznawczym są białe hafty tzw. snutki. Jednak te stroje, mają już ponad 30  lat i są zniszczone – podkreśla Jarosław Mendelski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy. Pozyskane środki pozwolą na zakup nowych strojów regionalnych dla  członków grupy młodzieżowej, grupy dorosłych i kapeli dorosłych Snutek, czyli łącznie dla 37 osób. Zakupione zostaną: kamizelki, spodnie, koszule, kryzy, bluzki, fartuchy, chusteczki oraz buty. -  Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na wyniki i z wielką radością przyjęliśmy informację o tak wysokim dofinansowaniu, bo przyznano nam aż 92% wnioskowanej kwoty – podkreśla Jarosław Mendelski i informuje, że: - Realizacja projektu już się rozpoczęła, dokonaliśmy uzgodnień z hafciarkami z Goliny w kwestii białych haftów nasnowanych na damskich elementach stroju.   

W ramach programu EtnoPolska realizowane są zadania z zakresu twórczości ludowej i amatorskiej wielu dziedzin, uwzględniające tradycyjne rękodzieło i rzemiosło, a także unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego. W ramach jego tegorocznej edycji złożono 715 wniosków, z których dofinansowanie otrzymało 251 projektów. Potarzycki wniosek uplasował się na wysokim – 57 miejscu listy wniosków objętych ministerialnym wsparciem, uzyskując 46 tys. zł dofinansowania. Wkład własny do projektu w wysokości ok. 9 tys. zł zapewni gmina Jarocin.  


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia