Blisko 20 lat temu nasza wybitna polska poetka Wisława Szymborska otrzymała nagrodę Nobla. O kulisach tego wydarzenia, jak i o życiu poetki opowiada w książce "Nic zwyczajnego", jej ówczesny asystent - Michał Rusinek. W październiku autor będzie gościł w Jarocinie na zaproszenie jarocińskiej biblioteki.

Michał Rusinek był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.  A tak o sobie mówi w rozmowie z Hanną Rydlewską w magazynie „Przekrój”: „Lubię Jamesa Bonda, i to z dwóch powodów. Po pierwsze, to jest niezła rozrywka, dobrze zrobiony produkt, który ceni się za cudowną powtarzalność niezbędnych, występujących w nim elementów. Poszedłem kiedyś na Bonda do kina w Londynie, tuż po premierze. Zabawne, że wszyscy Brytyjczycy śmiali się nawet w trakcie straszliwych pościgów, gdy wychwycili aluzje do innych filmów z serii albo do swojej angielskiej rzeczywistości. Już nie mówiąc o tym, że gdy słynny agent przedstawiał się „My name is Bond”, to wtedy całe kino dopowiadało „James Bond”, a gdy zamawiał martini i deklarował, że ma być „shaken”, to całe kino dopowiadało „but not stirred”. Drugi powód, dla którego mam słabość do Bonda, jest natury sentymentalnej. Filmy o Bondzie uwielbiałem oglądać w dzieciństwie, choćby dlatego, że były zakazane w Polsce przez cenzurę. Jakby nie było, do pewnego momentu agent Jej Królewskiej Mości walczył głównie z sowietami.
Niezwykłe autorskie spotkanie z Michałem Rusinkiem odbędzie się w czwartek 12 października, o godz. 18.00 w auli Pałacu Radolińskich. Darmowe wejściówki do odbioru od 26 września w Bibliotece Głównej, Bibliotece "Pod Ratuszem" i w JOK Jarocin.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia