Wizyta studyjna przedstawicieli ponad 15 ośrodków pomocy społecznej z całej Wielkopolski odbyła się w Jarocinie. W trakcie pobytu w naszym mieście zapoznali się z wybranymi przykładami metod rozwiązywania problemów społecznych wdrażanych w gminie Jarocin. – Celem spotkania było zaprezentowanie dobrych praktyk z zakresu aktywnej integracji i ekonomii społecznej w gminie Jarocin – informuje Igor Armon, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarocinie.

Wydarzenie rozpoczęło spotkanie w jarocińskim ratuszu, gdzie przybyłych gości przywitał burmsitrz Jarocina, Adam Pawlicki. Następnie prezes JTBS-u, Jerzy Wolski przedstawił założenia projektu budowy mieszkań czynszowych w gminie Jarocin, które powstają w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus".  Jednym z punktów programu wizyty studyjnej było także zwiedzenie dynamicznie rozwijających się i sprawnie funkcjonujących mieszkań chronionych. - W tym roku planowana jest rozbudowa obecnej infrastruktury mieszkaniowej zarówno w formie mieszkań chronionych, jak i również sztandarowej inwestycji gminy Jarocin „Mieszkanie Plus” – podkreślił Igor Armon, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarocinie. Uczesnicy wydarzenia poznali także plany gminy Jarocin związane z rewitalizacją miasta. O pracach nad tworzeniem Gminnego Programu Rewitalizacji z wykorzystaniem systemu informacji przestrzennej opowiedziała Marzena Jeleniewska-Jaknowska z zespołu ds. rewitalizacji z Jarocińskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych.
Przedstwaiciele wielkopolskich ośrodków pomocy społecznej zapoznali się z pracą Centrum Socjalnego im. Jana Pawła II w Jarocinie. Odwiedzili także Dom Senior Wigor.  - Dom ten nie jest typowym miejscem spędzania czasu wolnego przez seniorów. Przestrzeń ta opowiada bowiem historię od lat 70. XX wieku , kiedy to tutaj rodziły się Wielkopolskie Rytmy Młodych, a później jarociński festiwal, a dzisiejsi seniorzy uczestniczyli, w tych wydarzeniach jako bardzo młodzi ludzie. Warto podkreślić, że nasz dom, jako jedyny w Polsce, prowadzony jest przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin – podkreślił dyrektor MGOPS-u. Zwieńczeniem całości była wizyta w Akademii Dobrej Edukacji - innowacyjnie zorganizowanej szkoły, prowadzonej przez Stowarzyszenie “Dobra Edukacja”.
Organizatorem wizyty studyjnej, która odbyła się między 21 a 22 września, był Regionalny Ośrodek  Polityki Społecznej w Poznaniu, przy współudziale Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarocinie.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia