Pochodzący z Mieszkowa generał brygady Stanisław Taczak został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Honorowe odznaczenie z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrał wnuk generała, Jerzy Gogołkiewicz podczas centralnych obchodów 100.rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. W uroczystościach uczestniczyła także delegacja z Jarocina na czele z burmistrzem Adamem Pawlickim.

Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował Orderami Orła Białego pośmiertnie dwóch Dowódców Powstania Wielkopolskiego: generała broni Józefa Dowbor-Muśnickiego – Dowódcę Powstania Wielkopolskiego od 16 stycznia 1919 roku do jego zakończenia oraz generała brygady Stanisława Taczaka – pierwszego przywódcę Powstania Wielkopolskiego. 

Order nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele innych państw. W imieniu pochodzącego z Mieszkowa Stanisława Taczaka, order odebrał wnuk generała - Jerzy Gogołkiewicz. Odznaczenie zostało wręczone osobiście przez prezydenta Andrzeja Dudę, który uczestniczył w Ogólnopolskich Obchodach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.  

- Powstanie Wielkopolskie było i jest fundamentem odrodzonej Polski; było i jest fundamentem niepodległości – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.  – Jesteśmy dziś tu, w Poznaniu, w Wielkopolsce, by z dumą krzyczeć: Cześć i chwała bohaterom! – akcentował Andrzej Duda. – Nie byłoby II Rzeczypospolitej, w jej ostatecznym kształcie, gdyby nie determinacja, odwaga, bohaterstwo oraz dziesięciolecia pracy Wielkopolan – zaznaczył. 

 zdjęcie

www.prezydent.pl


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia