Zaplanowane na 17 lipca otwarcie Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie zostało objęte „Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25 lecie wolności”. O objęcie imprezy patronatem Prezydenta RP wnioskował Burmistrz Jarocina Stanisław Martuzalski.

„Jarocin już w latach osiemdziesiątych był organizatorem imprez i koncertów na których panowały swoboda i wolność poglądów. Festiwal w Jarocinie był miejscem gdzie debiutował między innymi zespół Dżem. W tym roku, będzie to kolejna okazja, żeby odskoczyć od rutyny i codziennego życia, teraz jednak o wiele lepszego niż 25 lat temu. Inicjatywa została objęta Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności” – czytamy na stronie Prezydenta RP.

17 lipca po raz pierwszy dla publiczności otwiera swe podwoje Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie. Spichlerz to nie izba pamięci, ale  żywy magazyn muzyki, multimedialne muzeum polskiego  rocka, miejsca gromadzenia, badania i udostępniania zbiorów z nim związanych. Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie będzie  wyjątkowym w skali kraju muzeum. Co w nim zobaczymy? Niech to zostanie tajemnicą jeszcze przez kilka tygodni. W samo południe odbędzie się oficjalne otwarcie SPR, a wieczorem  na dziedzińcu za spichlerzem - otwarcie muzyczne.

Projekt SPR realizowany przez Muzeum Regionalne w Jarocinie współfinansują gmina Jarocin, Unia Europejska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz powiat jarociński.

      Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

 

Budzy, Banach, Muniek i Riedel na otwarcie Spichlerza

Jarociński zespół Dzieci Jarocina zagra specjalny koncert z okazji otwarcia Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie 17 lipca. Wystąpią z nimi artyści, którzy sami siebie nazywają także Dziećmi Jarocina: Piotr Banach (Dum Dum, Kolaboranci, Hey, Indios Bravos), Muniek Staszczyk (Opozycja, T. Love Alternative, T.Love), Tomasz Budzyński (Siekiera, Armia, 2 Tm2,3) oraz Sebastian Riedel.

Tomasz Budzyński zaprezentuje także projekt specjalny "Stacja Jarocin", na który złożą się piosenki jego zespołów, jak i artystów, których spotkał w Jarocinie dokładnie 30 lat temu, kiedy debiutował z Siekierą. Podczas wieczornego koncertu otwarcia Tomasz Budzyński wystąpi ze specjalnym projektem - „Stacja Jarocin”. Zagra dokładnie 30 lat po jarocińskim sukcesie Siekiery, zespołu bezkompromisowego, który w 1984 r. zszokował publiczność, dziennikarzy, a koncert stał się jednym z najważniejszych w historii polskiego punk rocka. Budzyński wykona jego fragmenty. Będzie to jednak wydarzenie niepowtarzalne, bowiem Tomasz Budzyński z zespołem zagra przede wszystkim utwory artystów, których spotkał w Jarocinie '84, a ich twórczość stylistycznie odbiegała od tego co na scenie prezentowała Siekiera. Publiczność usłyszy więc piosenki Variete, Rendez-Vous, Izraeala, RAP, Mikrofony Kaniony, Lecha Janerki. Całość poprowadzi Walter Chełstowski, współorganizator "Jarocina" w latach 1980-1986.

Czwartek, 17 lipca, godz. 20:00 – plac za Spichlerzem Polskiego Rocka , al. Niepodległości 5.  Bilety w cenie 10 zł  (przedsprzedaż) 15 zł (w dniu koncertu) do nabycia w kasie kina Echo, Czytelni pod Ratuszem i  City Cafe.

Muzyczne Otwarcie jest wspólnym prezentem dla Spichlerza od Stowarzyszeń: Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego i Jarocin XXI. Mecenasami projektu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Jarocin, Powiat Jarociński i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia