Zbliża się pierwszy majowy weekend. W Jarocinie upłynie on pod znakiem wydarzeń patriotycznych. Nie zabraknie koncertów, pikników, ustanawiania rekordów, warsztatów dla dzieci czy pokazów grup rekonstrukcyjnych. Zapraszamy do wspólnego świętowania.

W tym roku koordynatorem wydarzeń, które odbędą się w naszym mieście w pierwszy majowy weekend, po raz pierwszy została organizacja pozarządowa. Hufiec ZHP Jarocin wystąpił z propozycją zrealizowania projektu „Kto Ty jesteś…?”, który gmina Jarocin dofinansowała kwotą 10 tys. zł.  – Poprzez pytanie „Kto Ty jesteś?” chcemy skłonić mieszkańców do zastanowienia się nad tym, kim jesteśmy. Ideą przewodnią projektu jest szerzenie patriotyzmu wśród społeczności lokalnej oraz upowszechnienie wiedzy z dziedziny historii Polski i naszego regionu. Do współorganizacji projektu zaangażowaliśmy większość instytucji i stowarzyszeń, działających w sferze dziedzictwa i historii – podkreśla Kinga Pelec, komendantka jarocińskiego hufca ZHP.

29 kwietnia

Świąteczny weekend już w piątek, 29 kwietnia rozpoczną uroczystości z okazji 71. rocznicy powstania 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk im. gen. bryg. Stanisława Taczaka.rozpoczną się mszą św. odprawioną o godz. 10.00 w kościele OO. Franciszkanów. Około godz. 11.30 na terenie koszar odbędzie się uroczysty apel, po którym odbędzie się piknik patriotyczny. Podczas pikniku, w ramach projektu realizowanego przez TKKF „Trucht – Wspólny Dom” i współfinansowanego przez powiat jarociński, rozdawane będą mieszkańcom flagi narodowe. Piątek będzie także Dniem Otwartych Koszar, do udziału w którym wszystkich mieszkańców zaprasza 16. Jarociński Batalion Remontu Lotnisk.

30 kwietnia

W sobotę od godziny 16:00 w ratuszu trwały będą przesłuchania w ramach Konkursu Poezji Patriotycznej.  

1 maja

W niedzielę w samo południe na jarocińskim rynku nastąpi otwarcie wystawy  fotografii „POD LILII ZNAKIEM - najważniejsze wydarzenia Hufca ZHP Jarocin”. O godzinie 19:00, także na starówce, rozpocznie się koncert zespołu Wszyscy Byliśmy Harcerzami/ WBH. W niedzielne popołudnie harcerze zapraszają do  Obozu Białej Lilii, który zlokalizowany zostanie w parku miejskim – na terenie za pałacem Radolińskich. W programie obozu, od godz. 15:00 do 18:30, zaplanowano różnorodne aktywności i atrakcje m. in.: pionierka harcerska, kuchnie polowe, zjazdy linowe, strzelanie z łuku, gry i konkursy. 

2 maja

W Dzień Flagi RP większość wydarzeń zaplanowano na rynku. Już od godziny 8:30 trwało będzie ustanawianie rekordu Polski w budowie flagi państwowej  z papierowej wikliny. O godz. 14:00 odbędzie się szkolenie pocztów sztandarowych, a od godz. 15:00 trwał będzie biało-czerwony happening. Podczas tego wydarzenia zaplanowano m.in.: finał Konkursu Poezji Patriotycznej, przegląd piosenki wojskowo-patriotycznej, konkursy i warsztaty dla dzieci, ustanowienie rekordu Polski na największą liczbę grających hymn Polski oraz „uwolnienie” biało-czerwonych balonów. Happening potrwa do ok. godz. 19:00. W samo południe w parku zaplanowano QUEST „Spacer pamięci”.  

3 maja

Przed południem w Parku Zwycięstwa odbędą się uroczystości z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po ich zakończeniu nastąpi przemarsz do kościoła pw. Chrystusa Króla, gdzie zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Między godziną 15:00 a 18:30 zapraszamy do Obozu Orła Białego, zlokalizowanego na polanie w parku. W ramach wydarzenia m. in. zaprezentuje się 9 grup rekonstrukcji historycznej, wyświetlane będą krótkometrażowe filmy patriotyczne, odbędą się prezentacje bractw kurkowych, pokaz sprzętu wojskowego. Nie zabraknie też wielkopolskiego jadła. O godzinie 19:00 na rynku wystąpi zespół DE PRESS w koncercie "Polsko, bo jo Cie kochom...", poświęconym pamięci Żołnierzy Wykletych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia