Biskup kaliski Edward Janiak gościł w wczoraj w Jarocinie. Ordynariusz diecezji kaliskiej odprawił mszę św. w intencji jarociniaków w kościele pw. św. Marcina.

Następnie spotkał się z przedstawicielami władzami samorządowych, duchowieństwa, różnych instytucji i organizacji oraz mieszkańcami w jarocińskim ratuszu.- Spotykamy się w siódmym dniu roku szczególnego dla nas jarocinian, Wielkopolan, Polaków, bowiem już niedługo będziemy obchodzić dwie ważne rocznice - setną odzyskania przez Polskę niepodległości i także setną  wybuchu Powstania Wielkopolskiego – powiedział zastępca burmistrza Jarocina, Robert Kaźmierczak, rozpoczynając spotkanie opłatkowe w ratuszu. - Dziś, dla upamiętnienia tego ważnego zbrojnego wysiłku naszych przodków mam zaszczyt przekazać na ręce Waszej Ekscelencji skromny prezent, podkreślający bohaterstwo mieszkańców Ziemi Jarocińskiej i pamięć o nich, którą z należną czcią współcześnie kultywujemy – powiedział zastępca burmistrza Jarocina. Biskup w prezencie od władz gminy Jarocin otrzymał grafikę, nawiązującą do 100. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

- Pielęgnowanie tradycji tej Małej Ojczyny, Ziemi Jarocińskiej jest bardzo ważne, ponieważ dzisiaj, kiedy Europa się unifikuje, zwłaszcza wobec młodego pokolenia jesteśmy zobowiązani, żeby przekazywać ten szacunek i wdzięczność wobec tych, którzy wpisali się w pamięć tej ziemi, a bardzo często też oddali swoje życie.  To jest nasz wspólny obowiązek – podkreślił w trakcie spotkania w ratuszu biskup Edward Janiak. Ordynariusz diecezji kaliskiej zwrócił się do zgromadzonych w sali sesyjnej jarocińskiego ratusza z życzeniami noworocznymi. - Życzę  Państwu, żebyście mieli dużo radości z tego, co robicie, służąc społeczeństwu, jedni drugim i pamiętajcie, że ta Mała Ojczyzna jest bardzo ważna – powiedział biskup i dodał: - Cokolwiek robimy pamiętajmy, żebyśmy mieli poczucie że jesteśmy ochrzczeni, że mamy prawo, ze względu na historię, do tej ziemi, do tego, by być gospodarzami. Z tego co się orientuję to tutaj, w Jarocinie jesteście dobrymi gospodarzami i tego Wam gratuluję i dzielę tę noworoczną radość z Wami. Szczęść Boże na cały rok!

Noworoczne spotkanie uświetnił koncert kolęd w wykonaniu chóru absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie pod kierunkiem Agnieszki Sobczak. Artyści za swój występ otrzymali gromkie brawa.  Spotkanie z biskupem zakończyło tradycyjne łamanie się opłatkiem.

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Jarocin dla Niepodleglej

Kategorie aktualności

Wydarzenia