Od 10 czerwca pociągi na trasie Jarocin – Poznań kursują nawet co pół godziny. To efekt uruchomienia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Na udaną realizację przedsięwzięcia duży wpływ miało wsparcie go dotacją z budżetu Gminy Jarocin w wysokości 170 tys. zł rocznie. To nie koniec dobrych wiadomości. Po kilkuletniej przerwie powróciły pociągi na trasę Jarocin – Gniezno.

Poznańska Kolej Metropolitalna to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, powiatu poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych przy dziewięciu liniach kolejowych. Pociągi na tych trasach kursują co trzydzieści minut w godzinach szczytu, a poza nimi - co godzinę. Trasy PKM obsługują Koleje Wielkopolskie. Poznańska Kolej Metropolitalna obejmuje swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły. W pierwszej kolejności PKM uruchomiła kursy na 4 liniach kolejowych: do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Grodziska Wielkopolskiego i Jarocina. – Dojazd w 55 min. do Poznania to dobry czas. Częściej będziemy korzystać z kolei, bo częstotliwość kursów pociągów jest taka, że nie trzeba myśleć, kiedy pociąg odjeżdża, bo wiemy, że będzie za pół godziny – uważa burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. - Podroż pociągiem jest też bezpieczniejsza niż samochodem. I tańsza. Kierując samochodem, trzeba uważać na drogę, a w pociągu jest chwila czasu wolnego, gdzie można się zrelaksować, poczytać gazetę, wykonać kilka telefonów, podziwiać ładne widoki – dodaje burmistrz.

Projekt komunikacyjny współfinansowany jest przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz gminy i powiaty położone wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. W ramach współpracy samorządów Gmina Jarocin przekazuje na ten cel dotację o wartości 170 tys. zł rocznie.  


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia