W wyniku akcji NEFROTEST w Pleszewie spośród 531 przebadanych aż 79 osób (14,09 % ), dowiedziało się, że ich wyniki odbiegają od normy. Może to oznaczać, że u tych pacjentów rozwija się choroba nerek. Zostali oni skierowani na dalszą diagnostykę.

Dzięki NEFROTESTOM, organizowanym przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z Centrum Dializ Fresenius możliwe jest wykrycie chorób nerek na wczesnych stadiach, co przekłada się na zmniejszenie liczby osób dializowanych w Polsce.

Podczas NEFROTESTU w Pleszewie, personel laboratorium badał próbki krwi pod kątem poziomu kreatyniny i eGFR. - Kiedy mamy podwyższony lub zbyt niski poziom kreatyniny, może to oznaczać problem z nerkami. Krew nie jest przez nie odpowiednio czyszczona z toksyn, co prowadzi do powolnego zatruwania całego organizmu. Oczywiście oprócz tych podstawowych badań potrzebny jest też szczegółowy wywiad z pacjentem, by przekonać się czy jest on w grupie podwyższonego ryzyka i ewentualnie skierować na dalsze, specjalistyczna badania - tłumaczy dr Andrzej Kaczmarek, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Pleszewie. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka to te cierpiące na cukrzycę, choroby krążenia, nadciśnienie czy mające w rodzinie kogoś chorującego na nerki.

Nefrolodzy szacują, że obecnie około 10 proc. społeczeństwa polskiego może cierpieć na przewlekłą chorobę nerek (PchN). W pleszewskim NEFROTEŚCIE wyniki ponad 14 % przebadanych odbiegały od normy. To powyżej statystycznych wyliczeń. „Ponieważ nerki nie dają żadnych widocznych objawów, choroby z nimi związane wciąż wykrywa się za późno. Pacjenci trafiają do nas w ostatnich stadiach choroby, kiedy to jedynym ratunkiem jest już tylko dializa albo przeszczep. A tego można w prosty sposób uniknąć. Wystarczy odpowiednia profilaktyka - dodaje dr Andrzej Kaczmarek. W 4 stadium PCHN (przewlekłej choroby nerek) było 0,4% badanych a w 3 stadium 5,6% badanych, w tej grupie pacjentów nie było chorych w stadium 5 PCHN (schyłkowa niewydolność nerek).


Zainteresowanie akcją było ogromne. Najpierw, w dniach rejestracji, telefony dzwoniły bez przerwy, potem zwiększono pulę miejsc. Łącznie testy krwi w Centrum Dializ Fresenius wykonano 531 osobom. - To był bardzo ciężki, pełen pracy dzień. Jednak dzięki ogromnej motywacji całego zespołu udało nam się wszystkich przebadać - mówi Jacek Matuszkiewicz, pielęgniarz oddziałowy Centrum Dializ Fresenius w Pleszewie.


Osoby, którym nie udało się zarejestrować, wciąż mają szansę na bezpłatne badania. Na terenie powiatów pleszewskiego i jarocińskiego, lekarze rodzinni oraz proboszczowie i apteki otrzymali w ramach akcji NEFROTEST komplety skierowań na badania krwi dla osób powyżej 50. roku życia. Warto jednak pamiętać, że badanie to możemy wykonać na własny koszt. Nie jest ono drogie, kosztuje kilkanaście złotych i można je wykonać w dowolnym laboratorium.

Zadbać o nerki póki czas


Akcja NEFROTEST zainaugurowała swoją działalność w 2010 roku, w Światowym Dniu Nerek (11.03.2010). Od tego czasu w ramach kampanii przebadanych zostało już ponad 26 tysięcy pacjentów w 40 polskich miastach. Organizatorzy, Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizację zrzeszającą operatorów stacji dializ w Polsce) oraz lokalny partner nie spoczywają jednak na laurach. Jeszcze w czerwcu odbyły się NEFROTESTy w Piasecznie, Mławie oraz Zamościu.


Wsparcia dla akcji na terenie całego kraju udzieliła Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP oraz prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast na szczeblu lokalnym badania swoim patronatem wspierają: Biskup Edward Janiak - Biskup Kaliski, Przemysław Pacia – Wicewojewoda Wielkopolski, Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Michał Karalus – Starosta Powiatu Pleszewskiego, Mikołaj Szymczak – Starosta Powiatu Jarocińskiego, Marian Adamek – Burmistrz Miasta Pleszewa, Stanisław Martuzalski – Burmistrz Jarocina, Jarosław Pietrzak – Burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyca, Jacek Jędraszczyk – Burmistrz Miasta i Gminy Żerków, Marian Dariusz Wielgosik – Wójt Gminy Chocz, Sławomir Spychaj – Wójt Gminy Czermin, Robert Łoza – Wójt Gminy Gizałki, Marek Zdunek – Wójt Gminy Gołuchów, Dariusz Strugała – Wójt Gminy Jaraczewo, Mirosław Paterczyk – Wójt Gminy Kotlin, Aleksander Podemski - Wójt Gminy Nowe Miasto nad Wartą oraz Tadeusz Stefaniak – prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego i prof. Andrzej Oko - Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia