Nowe oblicze zyska wkrótce park Gorzeńskiego. W ostatnim czasie stanęło tu 5 rzeźb - powstańców wielkopolskich z naszego terenu – z majorem Zbigniewem hr. Ostroróg-Gorzeńskim na czele. W najbliższych miesiącach zostaną przebudowane wszystkie aleje w tym parku, zamontowane nowe oświetlenie, wykonane nasadzenia drzew i krzewów. Finalnie miejsce to będzie przestrzenią edukacyjną, opowiadającą o udziale mieszkańców Jarocina w Powstaniu Wielkopolskim.

Głównym założeniem rewitalizacji tego parku jest nadanie mu charakteru przestrzeni edukacyjnej, opowiadającej historię Powstania Wielkopolskiego oraz historię Jarocińskich Latających Kompanii, które walczyły niemalże na wszystkich frontach Powstania. W parku przy skrzyżowaniu ulic Hallera i Śródmiejskiej kilka dni temu stanęło 5 rzeźb: majora Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego – dowódcy Jarocińskich Latających Kompanii i 4 powstańców, osób zaangażowanych w organizację i przebieg Powstania Wielkopolskiego w Jarocinie. - W ten sposób upamiętnimy dowódcę jarocińskich powstańców wielkopolskich, ale również wszystkich mieszkańców gminy Jarocin, biorących udział w tym zrywie niepodległościowym – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Posągi stanęły w parku w roku dwóch setnych rocznic: wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości. Tuż obok parku, czyli w miejscu, w którym dziś znajduje się ośrodek zdrowia, w czasie powstania funkcjonowało dowództwo okręgu wojskowego VI. Obejmował on powiaty: jarociński, gostyński, koźmiński, krotoszyński, pleszewski i rawicki, a jego dowódcą był major Gorzeński. - Rzeźby stanęły tam już teraz, bo takie były wymogi przetargu, który ogłaszaliśmy w pierwszej połowie tego roku. Natomiast park będzie się zmieniał przez najbliższe kilka miesięcy. Wiosną zostaną przebudowane wszystkie aleje w tym parku, który zwiększy o ¼ swoją powierzchnię - w kierunku nowego łącznika drogowego – informuje zastępca burmistrza, Robert Kaźmierczak. W parku zostaną także wykonane nasadzenia drzew, zieleni niskiej i średniej oraz zamontowane nowe oświetlenie. Gmina ogłosiła kolejny, trzeci przetarg na wyłonienie wykonawcy tych prac.

Przypomnijmy, że park Gorzeńskiego został utworzony w roku 1923 staraniem ówczesnego burmistrza Czesława Łukowskiego z okazji 5. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Był to pierwszy park publiczny w Jarocinie. Nadano mu imię Zbigniewa Gorzeńskiego. Co ciekawe stało się to jeszcze za życia hrabiego. Fakt ten świadczy o tym, jak bardzo szanowaną postacią był dowódca jarocińskich powstańców. Po II wojnie światowej, nazwę zmieniono na Bohaterów Stalingradu, a później - Park Zwycięstwa. Przywrócenie pod koniec 2016 roku przedwojennej nazwy temu parkowi było symbolicznym  wstępem do jego rewitalizacji.  - Jeszcze do niedawna major Zbigniew hr. Ostroróg-Gorzeński nie miał swojego pomnika, a park przy ul. Hallera jego imienia zlikwidowano po II wojnie światowej. Obecnie przywracamy godność naszym bohaterom. Dziś Park Gorzeńskiego znów jest Parkiem Gorzeńskiego. Stanął tam pomnik dowódcy i rzeźby przedstawiające najważniejszych powstańców - zaznacza burmistrz Adam Pawlicki. Przewiduje się, że już w połowie lutego w parku odbędą się uroczystości rocznicowe. 15 lutego przypadają 150. urodziny Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego, a 16 lutego 100. rocznica zakończenia Powstania Wielkopolskiego.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia