Trwa wycinka drzew w Parku Radolińskich w Jarocinie. W sumie usuniętych zostanie 741 drzew – głównie samosiewów, gatunków inwazyjnych oraz drzew zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców. Wycinka to tak naprawdę kolejny etap prac w drzewostanie, rozpoczętych w 2015 roku.

Wycinka polega przede wszystkim na usuwaniu samosiewu, który stanowi 80% drzew wskazanych do wycinki. Zostaną też usunięte drzewa wprowadzone do parku w latach 70 i 80. Były to najczęściej nasadzenia przypadkowe w miejscach, w których pierwotnie ich nie było, w wyniku czego często są to drzewa zniekształcone, o powyginanych koronach i esowatych pniach.

W następstwie wycinki wprowadzonych zostanie 600 nowych nasadzeń drzew. Będą to gatunki dostosowane do warunków parkowych oraz w odpowiednich rozmiarach. I tak często zniekształcone gatunki inwazyjne zostaną zastąpione grabami o obwodzie 18-20 cm z odpowiednio uformowaną koroną czy dębami czerwonymi o 28-30 cm obwodu.

W miejsce usuniętych krzewów pojawi się czterokrotnie więcej nowych nasadzeń. - Zostanie wprowadzonych prawie 9 tys. m2 nowych krzewów. Będą to gatunki rodzime, jak róże jaśminowce czy derenie. Będzie to materiał roślinny dobrej jakości i wysokości minimum 70 cm - podkreśla Marzena Jeleniewska-Jankowska, inspektor nadzoru terenów zieleni. W parku pojawią się także śnieguliczki, berberysy, porzeczki, 200 róż dzikich i francuskich, a także roślinność szuwarowa na stawie.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia