Inscenizowane czytanie sztuki „Poszli ci, którzy powinni”, poświęconej powstaniu wielkopolskiemu, zostanie wystawione na scenie JOK Jarocin w niedzielę, 17 grudnia o godz. 16:00. Spektakl napisany został przez poznańskiego dramaturga Gerarda Górnickiego na podstawie książki przedwojennego burmistrza Jarocina, Edmunda Rogalskiego „Kompanja kłeckowska” wydanej w 1936 roku.

Prapremiera inscenizacji odbyła się w Poznaniu 28 grudnia 1978 r. Napisany w trzech aktach utwór sceniczny przedstawia wydarzenia, jakie rozegrały się w wielkopolskim miasteczku na przełomie lat 1918/1919. Zarówno książka, jak i napisana na jej podstawie inscenizacja, dają wyraz ogromnej determinacji Polaków w dążeniu do zwycięstwa. Sztuka w artystycznej formie odzwierciedla wkład Wielkopolan w tworzenie odrodzonego kraju.

W Jarocinie w roli odtwórców wystąpią jarociniacy oraz zawodowi aktorzy z Teatru Polskiego w Poznaniu - Przemysław Chojęta, Wojciech Kalwat, Piotr Kaźmierczak, Andrzej Szubski. Całość reżyseruje Piotr Kaźmierczak znany jarocińskiej publiczności z pokazywanych w naszym mieście spektakli "Piszczyk" czy "Szczaw, frytki".

Zaprasza Muzeum Regionalne w Jarocinie oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.  Wstęp wolny.

 

 

 

 

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia