312 drzew, po kilkanaście tysięcy sztuk bylin, krzewów i roślin cebulowych zostanie posadzonych na łączniku między ulicami Śródmiejską, Bema i Wrocławską. Właśnie został ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy największego dotychczas projektu urządzenia terenu zieleni w Jarocinie.

Gmina Jarocin pozyskała w 2017 r. ponad 12 mln zł z Unii Europejskiej na projekt „Rozwój systemu zieleni w Jarocinie, obejmujący parki, skwery i zieleń przyuliczną”. Jednym z elementów całego przedsięwzięcia jest połączenie zielonymi korytarzami trzech jarocińskich parków: Radolińskich, mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego (przy ośrodku zdrowia) i Szubianki. Właśnie został ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy urządzenia terenu zieleni wzdłuż wybudowanego już łącznika między ulicami Śródmiejską, Bema i Wrocławską. - W gminie Jarocin dotychczas nie realizowaliśmy jednorazowo tak wielkiego zadania obejmującego tak dużą ilość nasadzeń drzew, krzewów, bylin. Przy tej nowej drodze chcemy pokazać, jak docelowo może wyglądać zieleń przyuliczna w gminie Jarocin - mówi burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Od wiosny do jesieni wzdłuż kilometrowego odcinka łącznika między ulicami Śródmiejską, Bema i Wrocławską nasadzonych zostanie 312 drzew. - Będą to m. in. lipy, klony, graby, jarząby, dęby, platany, jesiony, grusze drobnoowocowe, buki, glediczie trójcierniowe. Łącznie będzie to aż czternaście gatunków, bo zależy nam na bioróżnorodności, a także na miododajności tych drzew - wyjaśnia Piotr Kociński, architekt krajobrazu. - Każde z drzew będzie wybierane w specjalistycznych szkółkach przy udziale wskazanego przez gminę specjalisty. Nie będziemy nasadzać takich drzewek, jakie często widzimy przy nowych drogach, a są grubości zbliżonej do kija od miotły. Wiele takich egzemplarzy w ogóle się nie przyjmuje i szybko obumiera - zaznacza Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina. Drzewa sadzone wzdłuż łącznika będą miały obwody pni od 20 do 30 cm.

Drzewa to tylko niewielka część całego projektu zieleni na poboczach łącznika i rondzie przed os. Konstytucji 3 Maja. Na tym obszarze posadzonych będzie też ponad 14 tys. sztuk bylin (z 25 gatunków, m.in. przywrotnik, jeżówka, parzydło leśne, śmiałek, kocimiętka), 11 tys. sztuk krzewów (z 19 gatunków, m. in. sosna kosodrzewina, róża francuska, tawuła, irga, jaśminowiec, kalina koralowa), 15 tys. sztuk roślin cebulowych, głównie krokusów. Powstanie też prawie 3 tys. metrów kwadratowych łąki kwietnej założonej z nasion z minimum 30 roślin. Trawniki będą zajmowały jedynie 1400 m kwadratowych. - Zmieniające się warunki klimatyczne, wysokie temperatury i mała ilość opadów w okresie letnim nie sprzyjają zachowaniu w dobrym stanie trawników. Dlatego zdecydowaliśmy się na duże powierzchnie obsadzone krzewami, bylinami i łąkami kwietnymi, które są łatwiejsze w utrzymaniu, wymagają mniejszej ilości wody i w konsekwencji tego w dłuższej perspektywie czasowej są tańsze - przekonuje Piotr Kociński. 

Dzięki realizacji tego projektu o połowę zwiększy się też obszar Parku im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego przy ośrodku zdrowia. - Zdecydowanie poprawi się też estetyka otoczenia wybudowanego w ubiegłym roku łącznika. Drzewa oraz zieleń średnia będą stanowiły naturalną izolację między drogą a zabudowaniami mieszkalnymi. Dodatkowo, na tyłach domów zlokalizowanych przy ulicy Wrocławskiej powstaną odcinki wysokiej zielonej ściany w postaci żywopłotów grabowych i bukowych - zapowiada zastępca burmistrza Robert Kaźmierczak. - Estetyka przestrzeni publicznej, bioróżnorodność w doborze roślin, funkcje izolacyjne to ważne elementy tego projektu zieleni. Są jeszcze inne, jak chociażby stworzenie warunków do przyciągania ptaków i owadów do centrum miasta. Dobór gatunkowy roślin będzie temu sprzyjał - zapewnia architekt krajobrazu.  

Według szacunków realizacja tego projektu nasadzeń może kosztować ok. 1,5 mln zł. 85% tej kwoty będą stanowić pieniądze pozyskane przez gminę z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcy mają czas na złożenie ofert przetargowych do 27 lutego 2019 roku. Dokumentacja projektowa wygląda jak kolorowa mozaika, na której kawałek po kawałku opisane są pobocza łącznika i rondo ze wskazaniami rodzaju i ilości nasadzanych roślin.  


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia