Wystawa Fundacji Areopag "Biblia - księga, która przetrwała wieki" zagości w Bibliotece Głównej w Pałacu Radolińskich w najbliższą sobotę. To nietypowa ekspozycja i niecodzienne zwiedzanie podczas którego można dotknąć eksponatów. Trzy i pół tysiąca lat opowiedziane w godzinę i pokazane na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Wystawę będzie można oglądać w ramach Nocy Muzeów między godz. 18:00 a 22:00.

Ekspozycja to historia powstania słowa Bożego, 3500 lat historii Biblii opowiedziane w godzinę. Fundacji Areopag zależy na tym, aby każdy, kto ją odwiedzi, mógł dotknąć eksponatów, wsiąść do ręki kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań, dotknąć słów zapisanych na skórach i pergaminach i poczuć jak niezwykłe jest przetrwanie tych słów aż do dzisiaj. Znalezione w glinianych dzbanach nad morzem martwym rękopisy wprawiły uczonych w osłupienie. Do tej pory najstarsze znane rękopisy pochodziły z X i XI wieku ne. Znalezione zwoje dowodzą jak starannie i wiernie przepisywano Biblię. Od Qumran poprzez dekalog, Septuagintę, Wulgatę i Biblię Gutenberga po Pisma Erazma z Rotterdamu i Lutra aż do Biblii Ostrogskiej. To wystawa, która umożliwia dosłowne dotknięcie słowa zapisanego na papirusach, skórach zwierzęcych, a także współczesnych reprintach starych wydań. Są także oryginalne wydanie z XVI i XVII wieku.
Pomysł wystawy zrodził się kilka lat temu, chodziło o to, by w jednym miejscu pokazać przejrzyście i kompleksowo historię powstania pisma świętego. W jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotarło do naszych czasów, zanim zostało zamknięte w okładki i wstawione na nasze półki w naszych biblioteczkach domowych.

Wystawa odbywa się w ramach projektu "Regał na nudę" dofinansowanego ze środkó Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Konsultacje Spoeczne

Kategorie aktualności

Wydarzenia