Uroczyste nadanie imienia rondu zlokalizowanemu w ciągu ulicy Marii Curie Skłodowskiej w Jarocinie połączone z odsłonięciem obelisku odbyło się w niedzielę 7 września. W uroczystości wziął udział Burmistrz Jarocina Stanisław Martuzalski.

Celestyn Kaniewski, Kazimierz Kaniewski, Zdzisław Kaniewski oraz Zbigniew Kaniewski – Bracia Kaniewscy – rodowici jarocinianie, zasłużeni w  walce o niepodległość ponieśli śmierć w czasie II wojny światowej. Nadanie nazwy „Rondu imienia Braci Kaniewskich” zbiegło się z 75. rocznicą wybuchu tego największego konfliktu zbrojnego.  - Teraz pamięć o braciach Kaniewskich będzie cały czas żyła w pamięci mieszkańców Jarocina. To miejsce upamiętnia patriotów, którzy polegli w czasie II wojny światowej. Jest to bardzo ważne, gdyż żaden z nich nie wrócił do domu, żaden nie posiada grobu w rodzinnym mieście -  podkreśla burmistrz Stanisław Martuzalski.

Kazimierz Kaniewski (1897-1942) – powstaniec wielkopolski, adwokat, żołnierz wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, żołnierz armii generała Andersa na Bliskim Wschodzie, kawaler Orderu Virtutti Militari. Zmarł na szlaku bojowym w Iranie. Pochowany na polskim cmentarzu w Khanagin.

Celestyn Kaniewski (1900-1942) – powstaniec wielkopolski, rzemieślnik, ofiara zbrodni niemieckich, zamęczony w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck w 1942 roku. Nie posiada nawet symbolicznego grobu.

Zbigniew Kaniewski (1911-1942) – ksiądz, ofiara zbrodni hitlerowskich, zamordowany przez niemieckich okupantów w 1942 roku prawdopodobnie w Radomiu. Nie posiada nawet symbolicznego grobu.

Zdzisław Kaniewski (1917-1941) – żołnierz, pilot, bohater kampanii wrześniowej w 1939 roku, kawaler Orderu Virtutti Militari, zginął śmiercią pilota nad Wielką Brytanią w 1941 roku. Pochowany na cmentarzu w Watchfield.

Rada Miejska w Jarocinie podjęła decyzję o nadaniu rondu przy ul. Skłodowskiej nazwy „Ronda imienia Braci Kaniewskich” uchwałą z 27 maja 2014 roku. O nadanie imienia wnioskowali: dr Mirosława Łuczak-Filipiak oraz prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak.  

 

fot. KEDAR Radosław Żyto


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Jarocin dla Niepodleglej

Kategorie aktualności

Wydarzenia