Od początku września plac przy Domu Wiejskim w Potarzycy nosi nazwę: Zespołu Folklorystycznego „Snutki”. To dowód wdzięczności dla zespołu, który od 35 lat promuje nasz region na całym świecie.

- W tym roku przypada 35. rocznica działalności zespołu, dlatego, chcąc podziękować za reprezentowanie mieszkańców całej ziemi jarocińskiej na polskich i zagranicznych scenach, zwróciliśmy się do burmistrza Jarocina oraz Rady Miejskiej w Jarocinie z prośbą o nadanie takiej nazwy  - uzasadnia sołtys Potarzycy Tomasz Radomski. Samorządowcy pozytywnie przychylili się do prośby lokalnej społeczności i tym sposobem plac przy Domu Wiejskim w Potarzycy nazwano imieniem zespołu „Snutki”.

Podczas uroczystości, która odbyła się przy Domu Wiejskim w Potarzycy odsłonięto  pamiątkową tablicę prezentującą krótki rys historyczny i nazwę  Zespołu Folklorystycznego „Snutki”. Tablicę odsłonili: wiceburmistrz Jarocina Robert Kaźmierczak, założyciele zespołu: Aleksandra i Jarosław Mendelscy oraz sołtys Tomasz Radomski.

Zespół Folklorystyczny „Snutki” powstał w 1984 r. przy Szkole Podstawowej w Potarzycy, z inicjatywy nauczycielki tej szkoły Aleksandry Mendelskiej, która od samego początku jest kierownikiem artystycznym zespołu.  Nazwa zespołu pochodzi od białego haftu nasnuwanego. „Snutki” prezentują w swoim programie tańce ludowe z wielu regionów Polski, tańce narodowe oraz obrazki sceniczne. Zespół występował na wielu przeglądach i festiwalach w kraju oraz w ponad 30 państwach Europy, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół składa się z trzech grup tanecznych: dziecięcej, młodzieżowej i dorosłych oraz kapeli dziecięcej i kapeli dorosłych.  Od 1996 r. patronat nad zespołem sprawuje Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej.

 

Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia