Kolejna odsłona z cyklu "Spacery po dawnym Jarocinie" Tym razem w podróż do międzywojennego i okupacyjnego miasta weźmie nas pan Stefan Tobolski, 90-letni mieszkaniec Jarocina. Spacer po Rynku i przyległych ulicach wprowadzi uczestników w klimat dawnych miejsc, ludzi i wydarzeń. Na spotkanie zapraszamy we wtorek 15 sierpnia o godz. 16.00. Zbiórka chętnych do wspólnego spacerowania przy wejściu do ratusza.

Pan Stefan Tobolski niedawno skończył 90 lat, ale kondycji, poczucia humoru i fotograficznej pamięci może mu pozazdrościć każdy młodzieniec. Jako dziecko mieszkał tuż przy rynku, przy ul. Śródmiejskiej. Był ministrantem, służył do mszy u ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego. Był i do dziś jest harcerzem. W czasie wojny przymusowo pracował w zakładzie fotograficznym Foto Kretschmer-Jarotschin, który Niemcy uruchomili przy obecnej ulicy Krótkiej na bazie przejętej firmy Foto Sip.  Mimo obowiązującego zakazu Stefan Tobolski fotografował okupowany Jarocin.

Pan Stefan przeprowadzi uczestników spaceru dookoła rynku i po kilku przyległych ulicach. Opowie o tym, kto i gdzie mieszkał przed wojną, czym się zajmował, gdzie można było kupić najsmaczniejsze lody, gdzie przegrywano fortuny w karty, u kogo można było liczyć na poniedziałkowe zniżki przy zakupie spodni, kto i komu wybijał szyby i gdzie tankowano samochody. Zapewne wspomni o swoim spotkaniu z wkraczającymi do Jarocina żołnierzami niemieckimi i wjeżdżającym radzieckim czołgiem. A cały spacer i opowieść z pewnością w towarzystwie żony, przeuroczej pani  Krystyny... 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia