Stowarzyszenie JAROCIN XXI zaprasza wszystkich miłośników sztuki na wykład poświęcony życiu i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. Spotkanie odbędzie się 10 maja o godzinie 17.00 w kawiarni Filmowa.

Twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, zwanego Witkacym, nie da się przypisać do żadnej z grup artystycznych, prądów czy kierunków. Artysta zawsze był daleki od kopiowania, powielania czy wzorowania się na wielkich poprzednikach. Rozległość jego zainteresowań i działań twórczych zadziwia do dziś - był nie tylko wybitnym malarzem, ale także doskonałym dramato- i powieściopisarzem, teoretykiem sztuki i filozofem, którego szczególnie zajmowały kwestie upadku cywilizacji europejskiej. Stawiał na oryginalność, zwalczał schematy i kreował własną teorię sztuki i czystej formy. Już za życia otaczała go legenda szaleńca, miłośnika narkotyków, zapalonego artysty i fotografika. W historii sztuki zapisał się jednak jako twórca fantastyczno - symbolicznych obrazów i licznych psychologicznych portretów, które powstawały w stworzonej przez niego w 1925 roku "Firmie Portretowej". Artysta opracował " Regulamin", określający relacje między Firmą , a klientem oraz zawierający opisy rodzajów "wytworzonych" portretów, ujętych w pięć podstawowych typów A,B,C,D i E.

Niejako na marginesie swojej własnej twórczości Witkiewicz tworzył niewielkie, głównie ołówkowe rysunki. Są one, w większym jeszcze stopniu niż portrety, specyficznym notatnikiem artysty, zapisem pomysłów plastycznych i literackich oraz przemyśleń natury ogólnej na pograniczu wszystkich uprawianych przezeń dyscyplin - malarstwa, literatury, dramatu, a nawet filozofii. Oglądane razem, sprawiają wrażenie dziwacznego komiks, gdzie fantastyka miesza się z realnością. Wiele rysunków powstało w czasie spotkań towarzyskich, którym towarzyszyły eksperymenty z użyciem kokainy, meskaliny i peyotlu.

Osobną grupę stanowią rysunki o tematyce erotycznej - dość śmiałe, niekiedy obsceniczne. Powstały też rysunki do niezrealizowanych pomysłów dramatycznych i literackich. Inną z dziedzin, której oddawał się Witkiewicz z dużym, artystycznym zacięciem była fotografia. Początkowo artysta fotografował ludzi i pejzaże niejako obiektywnie, dbając o kompozycję i właściwe oddanie psychologicznego wizerunku modela. W latach1912-1914 powstały całe serie zdjęć jednej osoby.

W okresie późniejszym przeważały zdjęcia pozowane - aranżowane według jego pomysłu. Wszystkie te fotografie to jeszcze jedna dziedzina sztuki, w której Witkacy był mistrzem. Łączył w niej swoje liczne talenty - malarza i dramaturga, reżysera i aktora. Stworzył kolejny odrębny, niezwykle interesujący świat, który możemy docenić właściwie teraz, w kontekście zjawisk zachodzących w sztuce współczesnej.

                              


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Jarocin dla Niepodleglej

Kategorie aktualności

Wydarzenia