Zapraszamy placówki przedszkolne oraz szkoły podstawowe i gimnazja z terenu gminy Jarocin do udziału w konkursie proekologicznym „Z nami zbieraj i wygrywaj”. Tym razem Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie zachęca najmłodszych mieszkańców do zbierania starych płyt CD, DVD oraz opakowań po nich. Dziś rusza konkurs "Z nami zbieraj i wygrywaj!”

Przedsięwzięcie adresowane jest do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z 18 gmin należących do  Porozumienia Międzygminnego Regionu VI WPGO. Zadaniem uczestników konkursu będzie zebranie jak największej liczby płyt i opakowań po płytach. Pewnie nie każdy wie, że płyta kompaktowa składa się z kilku warstw, których połączenie może być szkodliwe dla środowiska, jeśli płyty będą składowane niewłaściwie lub co gorsza - trafią na tzw. dzikie wysypisko. Szacuje się, że ich rozkład może trwać nawet od 100 do 300 lat. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na pomoc w recyklingu płyt CD/DVD. Poliwęglan, tak samo jak szkło, papier czy plastik, może zostać odzyskany i wykorzystany ponownie np. do produkcji kolejnych nośników. Można go również przetworzyć na poliuretan, wykorzystywany w produkcji obuwia. Z surowca można też wykonać zupełnie nowe obudowy telewizorów, mikserów, desek rozdzielczych i błotników samochodowych.

Dlatego warto zadbać o przyjazne środowisko, już od najmłodszych lat ucząc prawidłowych, ekologicznych postaw, takich jak segregowanie odpadów, które po czasie stają się cennymi surowcami. 

Konkurs „Z nami zbieraj i wygrywaj!” rusza 1 lutego i potrwa do 30 maja. Klasa, która zbierze najwięcej płyt i opakowań otrzyma nagrodę ufundowaną przez ZGO. O wyborze Najlepszej Klasy decyduje masa całkowita zebranych surowców wtórnych przypadająca na jednego ucznia, dlatego także mniejsze placówki mają szanse na wygraną. Organizatorzy zachęcają do udziału w przedsięwzięciu podkreślając, że nagrody za segregację odpadów będą, jak zawsze wyjątkowe. Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznej zbiórki odpadów, organizowanej w ramach konkursu „Poszukiwacze zaginionych odpadów”, najlepsi poszukiwacze plastikowych nakrętek, aluminiowych puszek i zużytych baterii pojechali w nagrodę na wycieczki, a najbardziej zaangażowane palcówki otrzymały także nagrody w postaci sprzętu elektronicznego. 

Organizatorem konkursu jest Zakład Gospodarki Odpadami sp. zo.o. w Jarocinie, a partnerem konkursu jest ZGO- NOVA Sp. z o.o.

regulamin konkursu


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia