Obchody Narodowego Święta Niepodległości i Dnia Patrona Miasta, są okazją kiedy corocznie Burmistrz Jarocina przyznaje nagrody im. St. Taczaka za szczególne osiągnięcia dla Ziemi Jarocińskiej, oraz nagrody w konkursie na najlepszą pracę dyplomową tematycznie związaną z Ziemią Jarocińską.

Rozdanie nagród odbyło się podczas gali, która odbyła się 11 listopada w jarocińskim ratuszu. Gościem honorowym tego wydarzenia był Jerzy Gogołkiewicz, wnuk generała Stanisława Taczaka. Podczas uroczystości burmistrz Stanisław Martuzalski wręczył także przedstawicielom rodzin, których członkowie w okresie II wojny św. zaangażowani byli w działalność konspiracyjną, symboliczne znaki Polski Walczącej. W części artystycznej gali wystąpili uczniowe Państwowej Szkoły Muzycznej w Jarocinie. 

W tym roku laureatami nagrody im. St. Taczaka zostali: Eugenia Wieczorek, Niezależny Związek Zawodowy „Solidarność” – Zarząd Regionu Wielkopolska, Oddział w Jarocinie , Fundacja Ogród Marzeń z Jarocina, Grupa RBB-Stal, Bronisława Włodarczyk, Czesława Cieślak i Ochotnicza Straż Pożarna im. gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie.

Eugenia Wieczorek

Pani Eugenia Wieczorek to jarocińska artystka, która od ponad 30 lat tworzy frywolitki, czyli koronki artystyczne, wykonywane z cienkiej nici za pomocą specjalnych czółenek. Prace mistrzyni frywolitki znajdują się w zasobach wielu muzeów regionalnych i etnograficznych, a poprzez udział w licznych wystawach rękodzielniczych, jej twórczość znana jest nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jest jedną z najbardziej znanych i docenianych twórczyń w Wielkopolsce oraz popularyzatorką tradycji ludowych Ziemi Jarocińskiej. Pani Eugenia Wieczorek zdobyła wiele ogólnopolskich i międzynarodowych nagród, a teraz swoją pasją i zamiłowaniem dzieli się z młodszym pokoleniem, prowadząc różnego rodzaju kursy i warsztaty.

Niezależny Związek Zawodowy „Solidarność” – Zarząd Regionu Wielkopolska, Oddział w Jarocinie

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – Zarząd Regionu Wielkopolska, Oddział w Jarocinie 15 września 1980 r. powstał pierwszy w Wielkopolsce Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność”, a w nocy 13 grudnia 1981 r. tysiące funkcjonariuszy SB i ZOMO wzięło udział w akcji „Jodła”, której celem było zatrzymanie i umieszczenie w więzieniach osób, uznanych za groźne dla bezpieczeństwa państwa, wśród nich – dwunastu działaczy jarocińskiej „Solidarności”. Byli wśród nich: Leszek Dąbrowski, Mieczysław Barański, Henryk Kasprzak, Michał Lisiak, Kazimierz Patryas, Lech Jakuboszczak, Jerzy Zawisła, Stanisława Kończalik, Stanisław Szymczak, Jerzy Walczak, Andrzej Siankowski, Juliusz Szymczak. Zwycięstwo „Solidarności” i piękna postawa jarocińskich działaczy weszła na stałe do naszego dziedzictwa i trwale zapisała się w naszej zbiorowej pamięci. To był tryumf ich odwagi nad zwątpieniem i politycznym osamotnieniem.

Fundacja Ogród Marzeń z Jarocina

Organizowana na dużą skalę przez fundację pomoc finansowa w zakresie leczenia i rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych oraz wsparcia uzdolnionej młodzieży z terenu ziemi jarocińskiej, ma duży wpływ na polepszenie sytuacji osób objętych pomocą. Inne formy pomocy np. w ramach projektu „Podziel się talentem” lub „Akcji Wesołych Ogrodników” sprzyjają zwiększeniu aktywności społecznej dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Fundacja przyczynia się także do promocji Gminy Jarocin i Jarocin Festiwalu w skali ogólnopolskiej, m.in. poprzez realizację projektu „Znak szczególny”, którego efektem jest pomnik glana.

Grupa RBB-STAL

Grupa przez ponad 50 lat swej działalności gospodarczej związana jest z Jarocinem. Wielokrotnie wyróżniana i nagradzana, m.in. „Gazelą Biznesu” w latach 2002, 2005 i 2008, stała się jarocińskim symbolem prywatnej przedsiębiorczości, innowacyjności i nowoczesności.

Bronisława Włodarczyk

Pani Bronisława Włodarczyk, wieloletni dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie, doskonały pedagog, nauczyciel języka francuskiego, przyjaciel młodzieży. Podczas sprawowania przez nią funkcji dyrektora, jarocińskie liceum wielokrotnie było w czołówce rankingów szkół ponadgimnazjalnych, dzięki bardzo wysokim wynikom matur  oraz licznym udziałem młodzieży w olimpiadach przedmiotowych. Szkoła współpracowała już wtedy z wyższymi uczelniami, m.in. Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w  Poznaniu. Jest członkiem-założycielem Jarocińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, stowarzyszenia Polska-Francja-Europa, współpracującego z miastem partnerskim Libercourt oraz Stowarzyszenia Wychowanków i Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie. Od 2006 roku jest radną Rady Miejskiej w Jarocinie – dała się w tej pracy poznać jako osoba kompetentna, a w trudnej działalności komisji rewizyjnej – wykazała się skrupulatnością, solidnością i odpowiedzialnością.

Czesława Cieślak

Pani Czesława Cieślak od ponad dwudziestu lat jest członkiem Polskiego Związku Niewidomych, Okręg Wielkopolski z siedzibą w Poznaniu, Zarząd Koła w Jarocinie (od 1999 r. pełni funkcję Prezesa Koła). Z inicjatywy Pani Czesławy Cieślak, Koło w Jarocinie przystąpiło do realizacji programu „60+ wraz z psychologiem”, „Rehabilitacja to też Inwestycja” oraz „Aktywny Samorząd”. Warta docenienia jest duża aktywność i zaangażowanie Pani Cieślak na rzecz osób niepełnosprawnych – od 2011 roku pracuje jako asystent osób niepełnosprawnych i słabowidzących. Pomaga też członkom Koła (jest to około 70 osób) w różnych sytuacjach życiowych, np. wypełnianiu wniosków urzędowych, organizuje dla członków Koła wycieczki krajoznawcze i imprezy okolicznościowe (np. „Biała Laska”). Za swoją działalność została już wyróżniona lokalnymi i ogólnopolskimi odznaczeniami.

Ochotnicza Straż Pożarna im. gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie

Członkowie OSP Mieszków wykazują się nadzwyczajną aktywnością: nawiązali współpracę ze strażakami z miasta partnerskiego Schluchtern, własnymi siłami przeprowadzili remont boksu garażowego oraz całego budynku, biorą udział w licznych zawodach. Krzewią i kultywują tradycje patriotyczne na terenie miejscowości, gminy i powiatu, głównie poprzez starania o pamięć o powstaniu wielkopolskim (współorganizując uroczystości rocznicowe). Warta docenienia jest też współpraca ze szkołami, parafiami i lokalnymi organizacjami. Działalność Ochotniczej Straży Pożarnej im. gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie doceniana jest przez społeczność lokalną i w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju i promocji ziemi jarocińskiej. Inicjatywy edukacyjne, skierowane do dzieci i młodzieży, przyczyniają się do identyfikacji lokalnej społeczności i wywierają bardzo pozytywny wpływ na konstruowanie świadomości patriotycznej.

Kapituła nagrody gen. Taczaka obradowała w następującym składzie:

  • Przewodnicząca Rady Miejskiej w Jarocinie Pani Lechosława Dębska
  • Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Jarocinie Pani Katarzyna Szymkowiak,
  • Radny Rady Miejskiej w Jarocinie Ryszard Kołodziej
  • Zastępca Burmistrza Jarocina Pan Mikołaj Kostka
  • oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jarocinie Pani Agnieszka Borkiewicz.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia