Odsłonięcie tablicy poświęconej załodze polskiego samolotu, który rozbił się w Cielczy 3 września 1939 roku, było częścią tegorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wziął w nich udział I zastępca burmistrza – Bartosz Walczak.

Mszą św. w Kościele pw. św. Małgorzaty w Cielczy, rozpoczęto uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej załodze polskiego samolotu „Karaś”, który rozbił się tam na początku II wojny światowej, 3 września. Nabożeństwo odprawił ks. proboszcz Tadeusz Kurpisz. Po mszy, delegacje, zaproszeni goście i samorządowcy przeszli na parking przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Cielczy. Odśpiewano Hymn Polski, potem przedstawiono okoliczności katastrofy samolotu. 3 września 1939 roku, jak w każdą niedzielę ludzie szli do kościoła. Była wtedy mgła, która według naocznych świadków spowodowała, że nagle pilot przelatującego przez Cielczę samolotu „Karaś”, zahaczył końcem skrzydła o szczyt jednego z domów. Jak się później okazało, tuż za domem był kawałek pola, na którym załoga chciała wylądować ostrzelanym wcześniej samolotem. Z palącego się samolotu pilotów ratowali wycofujący się żołnierze 15. Pułku Ułanów, którzy w tym czasie znajdowali się w pobliżu. W katastrofie zginęło dwóch lotników 34. Eskadry Rozpoznawczej, należącej do 3. Pułku Lotniczego funkcjonującego w ramach Armii Poznań. O tych zdarzeniach opowiadał zebranym na uroczystości gościom naoczny świadek katastrofy – Stefan Matysiak. Głos zabrał także pierwszy zastępca burmistrza Jarocina – Bartosz Walczak, który podkreślił, że musimy zawsze pamiętać o tym, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i że nasi przodkowie nierzadko dla odzyskania wolności poświęcili własne życie. - Ci młodzi ludzie – odniósł się włodarz do uczestników katastrofy nad Cielczą -   trwali na posterunku, walczyli o naszą wolność i tę walkę przepłacili życiem. Cześć Ich pamięci.  

          Dokonano także uroczystego odsłonięcia tablicy poświęconej pilotom. Przy biało-czerwonej wstędze stanęli: Bartosz Walczak, pierwszy zastępca burmistrza Jarocina, Stefan Matysiak, Mariusz Cypryan, sołtys Cielczy oraz uczennica miejscowej szkoły. Po odsłonięciu tablicy ks. proboszcz Tadeusz Kurpisz poświęcił obelisk, odczytano także Apel Poległych. Żołnierze z 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk oddali salwę honorową, pełnili także wartę przy obelisku. Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów i wiązanek przez delegacje i zaproszonych gości.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia