100 rac na 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, biało-czerwona wieża ciśnień, wernisaż wystawy o jarocińskich akcentach zwycięskiego zrywu niepodległościowego, promocja książki dokumentującej wydarzenia poprzedzające wybuch powstania wielkopolskiego w Jarocinie to tylko kilka z licznych wydarzeń zorganizowanych na Ziemi Jarocińskiej 27 grudnia.

100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego obchodzona była na bardzo uroczyście w całej Wielkopolsce. Burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki uczestniczył w centralnych obchodach rocznicowych zorganizowanych  w Poznaniu. W patriotycznych wydarzeniach lokalnych, włodarza reprezentowali zastępcy: Bartosz Walczak i Robert Kaźmierczak.

Order Orła Białego dla gen. Taczaka

Z samego rana na cmentarzach Ziemi Jarocińskiej, na grobach Powstańców Wielkopolskich zapłonęły znicze.  Tego dnia nie mogło zabraknąć akcentu związanego z urodzonym w Mieszkowie pierwszym dowódcą Powstania Wielkopolskiego, gen. Stanisławem Taczakiem. Kwiaty złożone zostały nie tylko w Mieszkowie, gdzie góruje pomnik generała. Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki uczestniczący w centralnych obchodach oddał hołd bohaterowi Ziemi Jarocińskiej przy jego mogile na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. W poznańskich uroczystościach uczestniczyły najwyższe władze państwowe na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Przypomnijmy, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał pośmiertnie generałowi brygady Stanisławowi Taczakowi  najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego. Order nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele innych państw.

Urna z powstańczą ziemią w parku mjr. Gorzeńskiego

Jednym z punktów jarocińskich uroczystości zorganizowanych 27 grudnia było wmurowanie urny z ziemią z pól bitewnych Powstania Wielkopolskiego. Przypomnijmy, że we wrześniu i październiku tego roku członkowie Stowarzyszenia RoweLove Jarocin odbyli rajdy rowerowe szlakiem jarocińskich latających kompanii. Odwiedzili wówczas miejsca bitew powstania, w których walczyli jarociniacy. Była to między innymi Mrocza, Miejska Górka, Sarnowa. Przywieziona stamtąd ziemia, teraz została złożona w okolicznościowej urnie u stóp pomnika mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego - dowódcy jarocińskich powstańców. Pomnik stanął w parku, który w roku obchodów rocznicowych został nazwany imieniem hrabiego. W najbliższych tygodniach w parku powstaną nowe nawierzchnie alejek, zostaną zainstalowane nowe ławki i oświetlenie.  Przede wszystkim pojawią się też tu panele informacyjno-edukacyjne, które będą opowiadały historię tego miejsca i udziału jarociniaków w Powstaniu Wielkopolskim. - Finał tych prac będzie można podziwiać w 100. rocznicę zakończenia Powstania Wielkopolskiego – 16 lutego i przypadającą 15 lutego rocznicę 150. urodzin patrona tego miejsca – Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego – zapowiedział Bartosz Walczak, I z-ca burmistrza Jarocina. -  Wówczas spotkamy się tu ponownie, zaprosimy też przedstawicieli miejscowości, o których wyswobodzenie walczyli jarociniacy 100 lat temu – dodał Bartosz Walczak, dziękując członkom Stowarzyszenia RoweLove Jarocinza inicjatywę,która pozwoliła na dokonanie symbolicznego aktu wkopania ziemi przed pomnikiem mjr. Gorzeńskiego.

Bez pamięci o przeszłości nie można budować lepszej przyszłości

W godzinę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, dokładnie o 16:40, delegacje oddały hołd bohaterom pod tablicą ku czci poległych powstańców, która znajduje się na murze kościoła pw. św. Marcina. Wielkość chwili podkreśliło symboliczne odpalenie 100 rac ku czci Powstańców Wielkopolskich. - Bez pamięci o przeszłości nie można budować lepszej przyszłości. W Jarocinie – pamiętamy! czego dowodem są liczne przedsięwzięcia organizowane w ramach obchodów jubileuszu 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – podkreślił Robert Kaźmierczak, z-ca burmistrza Jarocina, dziękując jednocześnie za zaangażowanie stowarzyszeniom, służbom mundurowym, kombatantom, harcerzom, instytucjom i organizacjom, które nie tylko w roku jubileuszowym dbają o to, by pamięć o naszych wspaniałych przodkach trwała. - Dziękuję pocztom sztandarowym szkół obecnym dziś na rynku. Niestety nie wszyscy rozumieją tak samo słowo patriotyzm, dlatego dyrekcjom i nauczycielom szkół, które na zaproszenie delegacji i pocztów sztandarowych na dzisiejsze obchody zareagowali: „Ale wtedy jest przerwa świąteczna”, życzę, aby ta setna rocznica wybuchu powstania skłoniła do głębokiej refleksji nad zrozumieniem takich wartości, jak: wolność, niepodległość, patriotyzm, ojczyzna, mała ojczyzna, pamięć – dodał Robert Kaźmierczak.

Wystawa i książka o jarocińskim akcentem

Zaraz po uroczystościach na rynku, w Muzeum Regionalnym odbył się wernisaż wystawy „Jarociniacy w Powstaniu Wielkopolskim 1918/19”. To druga część, otwartej 11 listopada tego roku, wystawy "W drodze do niepodległości". Tym razem muzeum przybliżyło materiały dokumentujące udział mieszkańców ziemi jarocińskiej w walkach powstańczych. Wystawa obejmuje również zagadnienia związane z losami weteranów powstania w okresie międzywojennym oraz po roku 1945. Ekspozycji towarzyszyła  prezentacja reprintu książki Stanisława Karolczaka "Z dziejów powiatowego miasta Jarocina 1913-1918. Wojna światowa, konspiracja, rewolucja". Wydana w 1935 roku w Poznaniu publikacja stanowiła pierwsze opracowanie dokumentujące wydarzenia poprzedzające wybuch powstania wielkopolskiego w Jarocinie. Na jej kartach znalazło się wiele unikatowych ilustracji, m.in. afisz z 9 listopada 1918 roku informujący o powstaniu pierwszej w Wielkopolsce Rady Żołnierskiej.

Film i ognisko na zakończenie

Kino „Echo” w Jarocinie zaprosiło na projekcję filmu w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego „Męskie sprawy”.  Wejściówką na seans był datek wrzucony do puszki. Dochód z kwesty przeznaczony będzie na odnowienie grobów powstańców. Po projekcji odbyło się spotkanie z Andrzejem Wolfem, autorem zdjęć do filmu.

Zwieńczeniem obchodów było rozświetlenie biało-czerwonej wieży ciśnień, przy której rozpalono ognisko, a uczestnicy spotkania mogli posilić się ciepłą strawą i porozmawiać z powstańcami z grupy rekonstrukcyjnej oraz obejrzeć wystawę zatytułowaną „Jarocin był pierwszy”.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia