Muzeum Regionalne w Jarocinie zaprasza na wernisaż wystawy prac plastycznych Wiesława Szlachciaka "Nadrealizm", który odbędzie się 26 listopada o godz. 17:00.

Na ekspozycji znajdą się zarówno rzeźby, rysunki, obrazy olejne jak i akwarele wykonane przez artystę. Najstarsze prace powstały w latach 80-tych. Sam autor tak wspomina początki swojej pracy artystycznej: Nauczycielka wychowania plastycznego, pani Czesława Sokowicz, podarowała mi pierwsze w życiu farby olejne. Pokazała, do czego one służą, i co można nimi wyczarować. Otwarła mi oczy i umysł na coś więcej, niż tylko "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki. Usłyszałem anegdotę o "złym" malarzu, który widząc mur, namalował go. Zrobił to z niesamowitą precyzją, ale to był jednak tylko mur. Ten lepszy zaś namalował to, co było za nim – czego nie było widać, a co podpowiadała mu wyobraźnia. Zapoczątkowało to serię moich artystycznych wypadów w świat bajek, baśni i marzeń. W świat, który istnieje tylko wewnątrz nas. Nierealnej rzeczywistości, czy w końcu… nadrealnej. Rysunek, który ze szkicu chciałem podnieść do rangi samodzielnej pracy, daleko odbiegającej od świata szarej ulicy, przeistoczył się także w formę przestrzenną, w rzeźbę.

Kompozycje Wiesława Szlachciaka trafiły do kilku krajów Europy, w tym do Watykanu. W Polsce prace rzeźbiarskie autor realizował między innymi dla kancelarii prezydenta RP oraz ministra MON. Jego działalność twórczą dostrzeżono i nagrodzono w konkursie "Dojrzały talent", organizowanym przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Kaliszu.

 

 

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia